Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

Nowa, gigantyczna ulga dla emerytów. Kwota dosłownie zwala z nóg!

2021-09-30 8:37

Polski Ład niebawem może wejść w życie. Trwają intensywne prace nad nim. Politycy różnych klubów nanoszą swoje poprawki. W środę odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Pojawiły się kluczowe zapisy dotyczące emerytów. Zobacz, co dla seniorów szykują politycy.

Polski Ład nabiera ostatecznego kształtu. Według rządzących Polski Ład to historyczna obniżka podatków. Zaś opozycja nie pozostawia na programie suchej nitki. Właśnie politycy nanoszą swoje poprawki nad rewolucyjnymi ustawami. Jedna z poprawek przewiduje ulgę dla pracujących, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Miałaby ona wynieść ponad 85 tys. zł i zachęcać seniorów do jak najdłuższego pozostawania na rynku pracy. W praktyce oznaczałoby to, że osoby, które osiągną wiek emerytalny, (w przypadku kobiet 60 lat i mężczyzn 65 lat) będą miały zerowy PIT do 115 528 zł (kwota wolna 30 tys. zł plus dodatkowe 85 528 zł).

Zachęcanie seniorów do pozostawania na rynku pracy jest bardzo ważne, gdyż system emerytalny mocno się chwieje. Szacuje się, że za 20 lat średnia emerytura będzie wynosiła zaledwie 40 proc. pensji. Sytuację ratować ma zmiana systemu emerytalnego polegającego na jak najdłuższej aktywności zawodowej seniorów i umożliwieniu tym, którzy są w dobrej formie zdrowotnej wykonywanie służbowych obowiązków jak najdłużej. ZUS promuje hasło: Dłuższy okres pracy, to większa emerytura. Ale póki co zachętą do podejmowania pracy przez seniorów ma być proponowana ulga podatkowa. Jakie jeszcze zmiany w podatkach ma wprowadzić Polski Ład? Kolejna z poprawek przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł czy zwiększenie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. W planach jest też ulga dla rodzin, które wychowują co najmniej czworo dzieci. 

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze