CIT dla spółek komandytowych to nowy pomysł Ministerstwa Finansów. Według resortu to kolejny krok w uszczelnieniu systemu podatkowego. O ile PiS jest przekonany co do tego rozwiązania, to podobnej pewności nie mają koalicjanci partii Kaczyńskiego. "Dziennik Gazeta Prawna" twierdzi, że takiemu opodatkowaniu przeciwni są politycy Porozumienia, a sam Jarosław Gowin, typowany na ministra rozwoju, pracy i technologii, ma być naciskany przez kolegów z partii aby "dokonać weryfikacji" tej propozycji.
Według gazety na razie koalicjant PiS nie ma wyklarowanego stanowiska. "Będziemy na ten temat rozmawiać, nie znam opinii wszystkich, ale ci, z którymi rozmawiałem, są przeciwni temu pomysłowi" – mówi "DGP" polityk Porozumienia. Projekt został już przyjęty przez rząd.
ZOBACZ TEŻ: Estoński CIT w Polsce. Czym jest estoński CIT? Kogo dotyczy? [PORADNIK]
Entuzjazmu nie przejawia także drugi z koalicjantów PIS, czyli Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Według ziobrystów, przeciw opodatkowaniu spółek komandytowych przemawia zamieszanie wokół pandemii koronawirusa, które mocno odcisnęło się na kondycji biznesu. Ludzie Ziobry zwracają także uwagę na osłabienie koalicji po ostatnim politycznym konflikcie. O ile jednak w przypadku ustawy futerkowej, Kaczyński mógł liczyć na głosy opozycji, tak w tym przypadku projekt PiS może stracićzarówno poparcie opozycji, jak i koalicjantów.
"Z politycznego punktu widzenia sytuacja zaczyna przypominać klimat, jaki wytworzył się w zeszłym roku. Jarosław Gowin zapowiedział, że jego partia nie poprze likwidacji ograniczenia wysokości poboru składek na ZUS od najwięcej zarabiających (tzw. 30-krotność). Gowin zrobił to, mimo że rząd już zdążył zaliczyć wpływy z tego tytułu w budżecie na 2020 r. Coraz bardziej widoczny staje się także opór ze strony biznesu. Jak podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), po ewentualnych zmianach dojdzie do +istotnego+ podniesienia stopy opodatkowania dla blisko 73 tys. polskich przedsiębiorców" - pisze "DGP".
CIT to podatek dochodowy od osób prawnych Podatnikami tego podatku są wszelkie osoby prawne, niezależnie od faktu w jaki sposób osobowość tę nabyły, a także spółki kapitałowe w organizacji i spółki komandytowo-akcyjne. Podmiotami tego podatku mogą być też jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (np. partnerskich, komandytowych), z wyjątkiem spółek niemających zdolności prawnej.
Źródło: DGP/PAP