Pieniądze

i

Autor: jarmoluk/CC0/pixabay.com

Nowa matryca VAT już obowiązuje. Resort ujednolica stawki

2020-07-01 11:59

1 lipca w życie weszły przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT. To przede wszystkim ujednolicenie podatków, tak aby zredukować obowiązujące dotychczas prawne absurdy. Rozwiązanie jest korzystne zarówno dla konsumentów, którzy będą mogli zaoszczędzić, jak i przedsiębiorców, którym będzie łatwiej dopasować odpowiednie stawki podatku do produktu. Zobacz, co się zmienia.

Nowa matryca stawek VAT weszła w życie z dniem 1 lipca, wyjątkiem jest obniżenie podatku na e-booki i prasę, które nastąpiło już 1 listopada 2019 roku. Jak podkreśla resort finansów jest to nowy rozdział w porządkowaniu stawek VAT na polskim rynku. Nowe rozwiązania zredukują prawne absurdy, kiedy to różne owoce objęte były innymi podatkami.

Czytaj także: Szczęść Boże Grzegorza Brauna. Tyle ZAROBIŁ na tych słowach!

Zmiany są korzystne zarówno i dla przedsiębiorców i dla konsumentów. Ci pierwsi będą mogli łatwiej porządkować poszczególne towary do właściwych im stawek VAT. Dla przeciętnego zjadacza chleba oznaczają one więcej zaoszczędzonych pieniędzy, zwłaszcza, że stawki VAT obniżone zostaną dla wielu produktów codziennego użytku, jak artykuły higieny osobistej, pieczywo czy produkty dla dzieci i niemowląt. Większość sklepów już zapowiedziała stosowne obniżki cen w swoim asortymencie.

Dronoid zdezynfekował Rynek w Katowicach

- Po wielu miesiącach konsultacji i pracy w życie wchodzą przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT. Zlikwidowaliśmy absurdy, wprowadzając porządek i prostotę. To dobra wiadomość również dla konsumentów. Obniżyliśmy stawki na produkty pierwszego wyboru, mające wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nowe stawki VAT

- owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacje, migdały, kokosowe) z 87 proc. na 5 proc.,

- pieczywo i ciastka – wszelkiego rodzaju 5 proc.,

- zupy, buliony, żywność homogenizowana, w tym dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenie medycznego – z 8 proc. na 5 proc.,

- musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone – z 23 proc. na 8 proc.,

- produkty dla niemowląt i dzieci, smoczki, pieluszki czy foteliki samochodowe) – z 8 proc. na 5 proc.,

- artykuły higieniczne – z 8 proc. na 5 proc.,

Sprawdź także: Susza w Polsce: Zbierasz deszczówkę? Możesz dostać 5 tys. zł

To jednak nie wszystko, resort finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową uruchomiły Wiążącą Informację Skarbową. Narzędzie to działa już od listopada 2019 roku jednak dopiero teraz nabiera pełnej wartości prawnej. W jego ramach przedsiębiorcy mogą zwracać się bezpośrednio do fiskusa o podporządkowanie odpowiedniej stawki VAT do wybranych produktów. Koszt jednorazowego zgłoszenia wynosi 40 złotych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze