portfel

i

Autor: shutterstock, materiały prasowe

Płatności

Nowa moneta o nominale 5 zł! Trafiła już do obiegu w Polsce

2024-12-05 15:59

Moneta 5 złotych "Zamek w Łańcucie" jest już 20. edycją kolekcji "Odkryj Polskę", rozpoczętej przez Narodowy Bank Polski w 2014 roku. Wykonana w standardzie obiegowym, stanowi cenny dodatek dla kolekcjonerów oraz fascynatów polskiej historii i architektury. Całkowity nakład monety wynosi 1 milion sztuk. Unikalną cechą tej monety jest brak dużej cyfry "5" na rewersie; zamiast niej widoczny jest zamek w Łańcucie.

Monetę można wymienić i płacić nią w sklepie

Nowa moneta jest już 20. w serii "Odkryj Polskę". Seria ta ma na celu promowanie istotnych dla Polski rocznic i wydarzeń, a także miejsc ważnych dla naszej kultury, nauki i tradycji. Zamek w Łańcucie, znany także jako Zamek Lubomirskich i Potockich, to dawna rezydencja magnacka z XVII wieku, znajdująca się w województwie podkarpackim.

Awers: W centrum awersu, na wyodrębnionej płaszczyźnie w formie koła, znajduje się tradycyjny wizerunek orła będącego godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Tuż poniżej, wzdłuż dolnej krawędzi koła, widoczny jest półkolisty napis przedstawiający rok emisji: „2024”. W otoku monety, w górnej części półkolem widnieje napis "RZECZPOSPOLITA POLSKA", a w dolnej – napis "5 ZŁOTYCH" z ozdobnymi perełkami na początku i końcu. Po prawej stronie, poniżej orła, znajduje się znak mennicy "m / w".

Rewers: Rewers monety ukazuje wizerunek zamku w Łańcucie, przedstawionego od strony zachodniej. Centralna część rewersu jest wypełniona falistymi liniami, które symbolicznie oddają strukturę zamku. W górnej części otoku, półkolem, znajduje się napis "ZAMEK W ŁAŃCUCIE", podkreślający tematykę monety. W dolnym segmencie widnieje specjalne pole, na którym – zależnie od kąta patrzenia – pojawia się napis "NBP" lub rok emisji "2024".

Okolicznościowa moneta pięciozłotowa została wybita w standardzie obiegowym, z ozdobnym rewersem, na którym znajduje się wizerunek zamku w Łańcucie. Moneta została wyemitowana w nakładzie do 1 000 000 sztuk i można ją zamieniać według wartości nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP.

Narodowy Bank Polski emituje również srebrne monety kolekcjonerskie poświęcone bohaterskim obrońcom piastowskiego grodu. W sprzedaży są m.in. srebrne monety kolekcjonerskie z serii „Polskie Termopile” – „Głogów”. Moneta o nominale 20 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 38,61 milimetra i masę 28,28 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk.

Monetę można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner - w cenie 310 zł brutto.

Quiz. Czy jesteś perfekcyjną panią domu? Sprawdź swoją wiedzę z domowych sposobów na porządek
Pytanie 1 z 10
Domowym sposobem na elektryzowanie się firanek jest namoczanie ich w:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze