Urząd zrezygnuje z dochodzenia roszczeń
Jeżeli należności podatkowe będą niższe niż koszty ich dochodzenia, urząd zrezygnuje z egzekwowania płatności zaległego podatku. Tzw. limit bagatelności, przy którym postępowanie nie będzie wszczynane z urzędu lub zostanie umorzone, ustalono na poziomie 50 złotych. Skorzystają na tym podatnicy, którzy mają do zapłacenia symboliczny podatek, np. 49 złotych.
Interpretacje podatkowe zostaną ujednolicone
Ustawodawca zamierza ujednolicić prawo związane z wydawaniem interpretacji podatkowych. Jednolite zasady mają objąć wszystkie przepisy prawa podatkowego. Dotychczas zdarzało się, że niektóre z nich były interpretowane na korzyść państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Twoje dane będą chronione
Dane podatników pochodzące z deklaracji podatkowych, uzyskane od KAS, od banków i SKOK-ów, czy akta kontroli skarbowej w sprawach o przestępstwa i wykroczenia będą objęte tajemnicą skarbową.
Będą ułatwienia dla przyszłych emerytów
Nowa ordynacja podatkowa nakłada na pracodawców obowiązek zabezpieczenia dokumentacji dotyczącej pracownika. W przypadku osób, które rozpoczęły pracę po 1 stycznia 1999 r., pracodawca będzie mógł przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych specjalny raport do ewidencji w ZUS-ie. W przypadku pracowników, którzy rozpoczną zatrudnienie po wejściu w życie ustawy, zakres danych trafiających do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostanie rozszerzony. ZUS będzie musiał zapisywać te dane na koncie ubezpieczonego. Ubezpieczeni nie będą już musieli udowadniać przed ZUS-em, ile lat przepracowali, na jakim poziomie uplasowały się ich zarobki i jaki mają staż pracy.
Dotychczas dochodziło do absurdalnych sytuacji, w których pracodawcy musieli przechowywać niepotrzebne im dokumenty przez dekady. Teraz wreszcie będą mogli przechowywać dokumentację w wersji elektronicznej, a dokumentacja będzie ulegać przedawnieniu po okresie 10 lat. Takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze dla pracownika, który nie będzie musiał martwić się o to, czy uda mu się udokumentować zarobki i staż pracy. Nadal jednak małe firmy, które nie posiadają rozwiniętych systemów informatycznych, będą mogły pozostać przy papierowej dokumentacji, chociaż w praktyce wystarczy zeskanować dokumenty i zarchiwizować je. Konwersja na wersję elektroniczną ma być dobrowolna.
Umowę o pracę podpiszesz elektronicznie
Kolejne ułatwienie stanowi możliwość podpisania umowy o pracę online. Dotychczas zdarzało się, że dokumenty były przedkładane nowym pracownikom dopiero w dniu rozpoczęcia pracy. Niektórzy pracownicy prosili w związku z tym o pisemne deklaracje chęci zatrudnienia. Teraz procedury zostaną uproszczone. Każdy pracownik, który dysponuje podpisem elektronicznym, będzie mógł dopełnić niezbędnych formalności związanych z rozpoczęciem pracy bez wychodzenia z domu. Wystarczy podpisać umowę online.
Wypłatę dostaniesz na konto
Po wejściu nowej ordynacji podatkowej bezgotówkowa forma wypłaty stanie się domyślną (obecnie jest nią gotówka). Pracownik, który będzie chciał, aby pensja wpływała na jego konto, będzie musiał złożyć specjalne oświadczenie. Po zmianach oświadczenia mają składać tylko te osoby, które preferują gotówkę.
Załatwisz sprawę z urzędem online
Podatnicy będą mogli załatwić wiele kwestii urzędowych online, m.in. drogą elektroniczną dopełnią formalności związanych z podatkami.
Zyskasz większe prawa w relacjach z urzędnikiem
Każdy podatnik będzie mógł zażądać udzielenia informacji o jego prawach i obowiązkach. Jeżeli dostosuje się do informacji udzielonej przez urzędnika, fiskus będzie musiał przestać naliczać odsetki za zwłokę z płatnościami, nie zostanie wszczęte postępowania w sprawie o wykroczenie czy przestępstwo, a w przypadku powstania nadpłaty – zostanie ona odpowiednio oprocentowana.
Dokonasz szybciej korekty deklaracji podatkowej
Urząd będzie domniemał o rzetelności podatnika. Jeżeli jednak ten ostatni zapragnie dokonać korekty zeznania podatkowego, będzie mógł to zrobić przed wydaniem decyzji; w pierwszej instancji.
Będziesz mieć prawo do informacji
Nowa ordynacja podatkowa poszerza także zakres praw podatnika związany z udzielaniem informacji, które dotyczą jego sprawy. Przepisy prawdopodobnie wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. Wpisują się one w założenia pakietu 100 zmian dla firm.
Zobacz też: Nowa ordynacja podatkowa. Andrzej Duda podpisał nowelizację
Przeczytaj także: Absurdy polskiego prawa. Spółka musi płacić ZUS, a nie może prowadzić działalności
Polecamy: Kaczyński do biznesu: "Wyobrażam sobie podatek od nieczynnego kapitału"
Oprac. na podst. polskieradio.pl, gazetapodatnika.pl