Waloryzacja rent i emerytur 2019
Od 1 marca 2019 roku najniższe świadczenie emerytalne wzrośnie do 1100 złotych brutto - podobnie jak renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna) oraz 825 zł brutto (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Dodatkowo waloryzacja rent i emerytur 2019 ma być rewolucyjna – dla najbiedniejszych wzrost świadczeń wyniesie minimum 70 złotych. Powyżej tej kwoty waloryzacja wyniesie 2,86 proc. Ile to będzie? Szczegóły w tabeli.
Zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego pojawi się też trzynasta emerytura, zaś trzynastkę dla rencistów potwierdziła wicepremier Beata Szydło. Oznacza to, że i emeryci i renciści otrzymają jednorazowy dodatek w wysokości 1100 złotych brutto.
Warto jednak dodać, że rewolucyjna, kwotowa waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku dotyczy tylko tych emerytów, którzy mają udokumentowany 20-letni (w przypadku kobiet) i 25-letni (w przypadku mężczyzn) staż pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek. Czyli nowy wskaźnik nie obejmie aż 313 tys. seniorów, którzy dostają groszowe emerytury.
Pojawiło się też, nowe świadczenie, program Mama 4 plus, czyli tzw. emerytury matczyne. O takie świadczenia będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat. Skorzystają także te panie, które łączyły wychowanie czwórki pociech z pracą, ale nie uzbierały obowiązkowych 20 lat stażu. ZUS będzie mógł podwyższyć ich groszową emeryturę do wysokości najniższej emerytury. O specjalne świadczenie będzie mógł wystąpić także ojciec, który ma skończone 65 lat i wychował czworo pociech, ale tylko wtedy, gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Emerytura z programu Mama 4 plus będzie równać się najniższej krajowej emeryturze, czyli 1100 złotych brutto.