500 plus

i

Autor: Shutterstock

Nowe 500 plus dla samotnych rodziców i rodziców zastępczych. Komu przysługuje świadczenie?

2019-05-31 5:19

Program Rodzina 500 plus już za miesiąc przejdzie wielkie zmiany. 500 złotych wypłacane będzie także na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego. Wszystko dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy pod nowelizacją ustawy o 500 plus. Jednak świadczenie na każde dziecko to nie jedyna zmiana w programie. Zobacz, w naszym poradniku, komu przysługuje 500 plus po zmianach.

1 lipca 2019 roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Na jej mocy rozszerzona zostaje formuła programu Rodzina 500 plus – od lipca świadczenie przysługiwać będzie na wszystkie dzieci do 18 roku życia.

W pierwszym odcinku naszego przewodnika opisaliśmy najważniejsze zmiany w programie – oprócz tego, że zniesione zostanie kryterium dochodowe i programem zostaną objęte wszystkie (6,8 mln) dzieci, uproszczone zostaną też procedury ubiegania się o przyznanie świadczenia.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 500 plus - zmiana terminu wypłat i wniosków! Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze

Z kolei z drugiej odsłony przewodnika nasi Czytelnicy mogli dowiedzieć się m.in. kiedy należy złożyć wniosek, żeby np. dostać świadczenie z wyrównaniem od lipca, czy kiedy rodziny będą mogły spodziewać się wypłat świadczenia.

W trzeciej części poradnika chcemy szczegółowo odpowiedzieć na pytanie komu przysługiwać będzie świadczenie?

Świadczenie wychowawcze przysługuje przede wszystkim matce lub ojcu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka) oraz opiekunowi prawnemu dziecka.

W związku z powyższym, świadczenie wychowawcze przysługuje np. babci dziecka tylko wtedy gdy jest opiekunem prawnym i nie jest rodziną zastępczą.

Jeśli została ustanowiona rodziną zastępczą dla dziecka, to na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przysługuje jej dodatek wychowawczy w wysokości świadczenia wychowawczego – tj. także w wysokości 500 złotych miesięcznie.

Świadczenie wychowawcze przysługuje bez względu na to czy dziecko jest wychowywane w związku małżeńskim, czy w związku nieformalnym, czy też przez osobę samotnie wychowującą dziecko.

W przypadku osób samotnie wychowujących dzieci zniesienie kryterium dochodowego ma szczególne znaczenie. Znane były nam przypadki, że samotny rodzic mający na wychowaniu jedno dzieci i zarabiający np. niewiele ponad minimalne wynagrodzenie (w 2019 roku to 2250 złotych brutto), przekraczał kryterium dochodowe i przez to nie mógł otrzymać wsparcia przewidzianego w programie. Od 1 lipca ta sytuacja się zmieni na korzyść rodziców.

To samo dotyczy rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Dotychczas ok. 90 proc. dzieci niepełnosprawnych otrzymywało świadczenie 500 plus. Po zmianach wszystkie dzieci z niepełnosprawnościami – ok. 300 tys. – będą objęte wsparciem.
Tak jak dotychczas, warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego przez danego rodzica jest natomiast wspólne zamieszkiwanie z nim dziecka oraz pozostawanie dziecka na jego utrzymaniu. Jeśli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu obydwojga rodziców, świadczenie przysługuje temu z rodziców który pierwszy złoży wniosek.

Co do zasady, świadczenia wychowawczego na dane dziecko nie może jednocześnie pobierać każdy z rodziców. Jedynie w przypadku opieki naprzemiennej sprawowanej nad dzieckiem przez obydwoje rodziców, każdemu z rodziców przysługuje jednocześnie świadczenie wychowawcze ale nie w pełnej wysokości 500 złotych miesięcznie lecz w wysokości połowy tej kwoty, czyli po 250 złotych miesięcznie.

Istotne jest, że pojęcie opieki naprzemiennej jest ustawowo zdefiniowane i oznacza to opiekę naprzemienną sprawowaną, na podstawie orzeczenia sądu, w porównywalnych i powtarzających się okresach przez oboje rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji, lub żyjących w rozłączeniu.

Ponadto od 1 lipca 2019 roku nie będzie wymogu ustalenia alimentów od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka/dzieci.

UWAGA! Już 1 czerwca 2019 ostatnia część poradnika 500 plus, a w niej m.in. kiedy możesz stracić 500 plus.

Materiał przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze