500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy wypłata?
W pierwszym odcinku naszego przewodnika po nowej odsłonie Rodziny 500 plus opisaliśmy najważniejsze zmiany w programie. Przypomnijmy, program od lipca będzie działał w rozszerzonej formule – dochód rodziny przestaje mieć znaczenie. Świadczenie przysługiwać będzie na wszystkie dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia.
Najfajniejsze atrakcje dla dzieci. Aż TOP 25 propozycji!
Zmiany wchodzą w życie 1 lipca 2019 roku. Od tego dnia rodzice będą mogli składać wnioski – drogą elektroniczną – o przyznanie świadczenia. Miesiąc później, czyli 1 sierpnia ruszy nabór wniosków drogą tradycyjną. A co z wypłatą świadczeń?
ZOBACZ TEŻ: Ogromny wzrost pensji minimalnej. Nowa propozycja ministerstwa Elżbiety Rafalskiej
Wnioski o przyznanie świadczenia – ważne daty
Trzy miesiące na złożenie wniosku będą mieli rodzice dzieci, na które do tej pory nie pobierali świadczenia. Jeśli złożą wniosek do końca września będą mieli zagwarantowane, że świadczenie zostanie im przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.
Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Jedną ze zmian, którą wprowadza nowelizacja ustawy, dotyczy rodziców nowonarodzonych dzieci. Obecnie świadczenie wychowawcze przysługuje co do zasady od miesiąca złożenia wniosku. Brak złożenia wniosku w miesiącu, w którym dziecko się urodziło, oznacza brak prawa do świadczenia za ten miesiąc. Od lipca to się zmieni. Rodzice będą mieli trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o 500 plus. Oczywiście świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Wakacje z dziećmi - 5 pomysłów na niedrogi urlop
Istotne jest jednak, że zmiana ta dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 roku.
Wypłata 500 plus na nowych zasadach – terminy
Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze na nowych zasadach? Wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
- Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku.
- Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 roku.
- Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku.
- Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku.
- Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku.
Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 roku świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca 2019 roku jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.
Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500 plus), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września.).
Wakacje z niemowlakiem – o czym warto pamiętać podczas wyjazdu za granicę?
Śmierć jednego z rodziców – ważna zmiana
Nowelizacja ustawy zmienia też zasady dotyczące wypłaty świadczenia w przypadku śmierci jednego z rodziców. Obecnie w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze, z dniem śmierci prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 1500 zamiast 500 plus, nowe wnioski, terminy. Wielkie zmiany w programie
Od 1 lipca możliwe będzie przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
Mówiąc wprost, rodzic, który został z dzieckiem, nie traci automatycznie prawa do przyznanego świadczenia na dziecko. Aby zachować ciągłość świadczenia rodzic, który został z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica.
Istotne jest, że powyższe rozwiązanie ma zastosowanie do spraw w których śmierć rodzica nastąpiła po dniu 30 czerwca 2019 roku.
Warto również pamiętać, że świadczenie 500 plus nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o uzależnione od dochodu świadczenia z innych systemów wsparcia, tj. np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczenia z pomocy społecznej, jak i dodatki mieszkaniowe.
UWAGA! Już 31 maja 2019 kolejna część poradnika 500 plus, a w niej m.in. komu przysługuje świadczenie 500 plus?
Materiał przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej