500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

1500 zamiast 500 plus, nowe wnioski, terminy. Wielkie zmiany w programie

2019-05-29 8:10

Program Rodzina 500 plus w 2019 roku przejdzie ogromne zmiany. Wraz z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacja ustawy o świadczeniu wychowawczym stała się faktem. Jak zmieni się 500 plus od 1 lipca 2019, jak złożyć wnioski i komu przysługuje wypłata 500 złotych oraz w jakim terminie? Przeczytaj pierwszą część naszego poradnika.

Po tym, jak w połowie maja prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, nic nie stoi już na przeszkodzie, żeby wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 roku życia, bez względu na to, jaki dochód osiągają ich rodzice otrzymywali miesięczne świadczenie w wysokości 500 złotych.

Pieniądze wypłacane będą w ramach programu Rodzina 500 plus, który funkcjonuje od kwietnia 2016 roku i który stanowi realne wsparcie rodzin wychowujących dzieci.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ile zarabiają Polacy? Zaskakujące dane Ministerstwa Finansów

Warto przypomnieć, że do tej pory (do końca kwietnia bieżącego roku) na program wydano już ponad 71,7 mld złotych. Ze wsparcia korzysta 2,4 mln rodzin. Świadczenie otrzymuje 3,65 mln dzieci.

Po zmianach, zaproponowanych w ramach tzw. Nowej Piątki finansowe wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta 6,8 mln dzieci, a program tylko w tym roku będzie kosztował o ok. 9,6 mld złotych więcej.
Nowe przepisy wchodzą w życie 1 lipca bieżącego roku. Od tego dnia, drogą elektroniczną, będzie można składać wnioski o wypłatę świadczenia na nowych zasadach, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną. Wyjaśniamy, jakie dokładnie zmiany przegłosował parlament.

Rozszerzona formuła


Po pierwsze, rozszerzenie formuły programu Rodzina 500 plus powoduje, że od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

NIE UWIERZYSZ: Tyle może kosztować obiad na wakacjach! Tak źle jeszcze nie było

Do tej pory wsparcie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Wsparcie można było otrzymać też na pierwsze dziecko, rozumiane jako najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia ale po spełnieniu kryterium dochodowego. Od 1 lipca kryterium dochodowe przestaje obowiązywać i ze świadczenia skorzystać będą mogli wszyscy rodzice.

- Rozszerzenie programu to logiczne domknięcie dotychczasowego rozwiązania, to naturalna konsekwencja zmian w polityce wobec rodzin, które zaproponowaliśmy cztery lata temu. Dziś sytuacja gospodarcza Polski pozwala nam na rozszerzenie formuły programu. Wsparcie adresujemy do wszystkich dzieci. Inwestujemy w ich przyszłość, w naszą przyszłość – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Uproszczone procedury


Po drugie, od 1 lipca 2019 roku prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko, co oznacza także likwidację czasochłonnej procedury stosowanej przez gminy w takich przypadkach.

Po trzecie, procedury przyznawania świadczeń z programu zostały uproszczone. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście.

Co ważne, nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego.

Zmian jest więcej, wszystkie szczegółowo omówimy w kolejnych odcinkach naszego poradnika. Dla przykładu, rodzice nowonarodzonego dziecka będą mieli trzy miesiące na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. W takim przypadku pieniądze dostaną z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. To duże ułatwienie i dotyczyć będzie dzieci urodzonych po dniu 30 czerwca 2019 roku.

Kolejna dogodność dotyczy wydłużonego, do 31 maja 2021 roku pierwszego okresu na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku.

Kiedy można składać wnioski?


W 2019 roku, tak jak do tej pory, wnioski można składać drogą elektroniczną od 1 lipca, a tradycyjną – od 1 sierpnia. Można to zrobić drogą elektroniczną (kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS) lub drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową).

UWAGA! Już 30 maja 2019 kolejna część poradnika 500 plus, a w niej m.in. szczegóły terminów wypłat i składania wniosków o 500 plus

Materiał przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze