Na ostatnim, przedwakacyjnym posiedzeniu Sejmu posłowie przegłosowali nowelizację ustawy dotyczącą pracowników mundurowych. Za zmianami głosowało 422 posłów, przeciw było 3 posłów, zaś 4 wstrzymało się od głosu. Najważniejsze dla m.in. policjantów będzie zmiana dotycząca ich świadczeń emerytalnych. Pracownicy mundurowi otrzymali prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat. Dodatkowo też nadgodziny będą płatne w 100 proc. Właśnie o takie zmiany postulowali w czasie swoich zeszłorocznych protestów policjanci i na skutek porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku między piastującym wtedy urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim a związkami zawodowymi służb podlegających MSWiA.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Skandal! Bohaterowie z Iraku i Afganistanu NIE BĘDĄ WETERANAMI. PiS dał przywileje innym
Dzięki nowelizacji ustawy służby mundurowe w Polsce będą otrzymywać także jednakowe wynagrodzenie za nadgodziny. Dotychczas tylko funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mieli 100 proc. płatnych nadgodzin. Policjanci czy Służba Ochrony Państwa w ogóle nie miała płatnych nadgodzin, mogąc jedynie za nie odbierać wolne.
Nowelizacja trafi teraz do Senatu, a następnie, jeśli zostanie przyjęta, do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeżeli podpisze on nowelę, to ta zacznie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca 2019 roku.