Pieniądze/banknoty/monety

i

Autor: Shutterstock Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie do 3500 zł

Nowe emerytury w Polsce. Czym jest emerytura pomostowa?

2022-03-10 17:28

Kluby PiS, KO, Lewica, KP i koło Polska 2050 opowiedziały się za uchwaleniem nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, wprowadzającej m.in. możliwość zawnioskowania o taką emeryturę jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. We wtorek w Sejmie przeprowadzono drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji. "Ustawa rozwiązują istotne problemy praktyczne sygnalizowane przez osoby ubiegające się o emerytury pomostowe" – powiedziała Lidia Burzyńska (PiS). Dodała, że nowelizacja ma na celu wzmocnienie ochrony ubezpieczonych ubiegających się o to świadczenie, poprawia ich bezpieczeństwo prawne i socjalne.

Emerytura pomostowa to świadczenie okresowe, które przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jest ono skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika. Projekt ma na celu wprowadzenie korzystnych zmian dla osób, które zamierzają starać się o przyznanie emerytury pomostowej. Chodzi o umożliwienie zawnioskowania o ten rodzaj świadczenia jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Zmiana przepisów ma uchronić osobę wnioskującą przed utratą pracy, gdyby nie spełniała niezbędnych warunków do ustalenia prawa do emerytury pomostowej.

W projekcie zapisano, że emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią przed rozwiązaniem stosunku pracy, a spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania. W takiej sytuacji świadczenie nie będzie jeszcze wypłacane – prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu.

None

Merytoryczna ocena

Ponadto rozszerzone zostaną także kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Nowe przepisy pozwolą PIP na merytoryczną ocenę procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zadania Państwowej Inspekcji Pracy zostaną rozszerzone o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?

Wyższe dofinansowanie

Skarga będzie przysługiwała pracownikowi nie tylko w sytuacji, w której nie został on umieszczony w ewidencji, ale również w sytuacji, w której – mimo umieszczenia w tej ewidencji – stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.

Wprowadzone ma zostać także rozwiązanie, dzięki któremu większe przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wyższe dofinansowanie dla projektów poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy. Zmiany zakładają ujednolicenie wysokości dofinansowania (80 proc. szacowanej kwoty) dla wszystkich przedsiębiorstw – niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze