Nowe podstępne oszustwo przez telefon. Ludzie tracą setki tysięcy złotych. Uważaj!

2021-02-23 9:15 mb
Telefon
Autor: Unsplash

Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach na to jak nas okraść. Metody oszustwa na zdalny pulpit, czy wyłudzanie pieniędzy przez messengera dla „potrzebującego kolegi” są w Polsce dobrze znane. Wciąż działają też oszuści w realnym świecie naciągając, zwłaszcza seniorów, na duże pieniądze stosując metodę na wnuczka , czy policjanta. Ostatnio pojawiło się w Polsce nowe oszustwo, które już zbiera katastrofalne żniwo. To tzw. SIM swapping. Ta podstępna metoda kradzieży polega na podmianie karty sim. Ofiarą tego oszustwa padł w 2020 roku rolnik ze Świebodzina. Kiedy rozmawiał przez telefon a połączenie zostało nagle przerwane nie spodziewał się, że oszuści właśnie kradną oszczędności jego życia. Zdradzamy, na czym polega metoda SIM swapping, przez którą możesz stracić oszczędności życia.

Nowe podstępne oszustwo przez telefon zwane SIM swapping polega na podmianie karty SIM. Dotąd ta metoda wiodła niechlubny prym w Stanach Zjednoczonych, ale teraz staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jej ofiarą, w 2020 roku, padł rolnik ze Świebodzina. Mężczyzna podczas rozmowy telefonicznej, która nagle została przerwana, nie spodziewał się, że otworzył oszustom pole do działania a Ci właśnie okradali go z oszczędności życia. Oszuści ukradli mu aż 370 tys. zł. Sprawdź, co zrobić, by taka tragedia nie spotkała również ciebie. Na czym więc polega oszustwo na telefon zwane swip swapping? Wystarczy, że złodziej jest w posiadaniu Twoich danych osobowych. Mając je dzwoni do operatora komórkowego i przekonuje go, że konieczna jest wymiana karty SIM, Gdy otrzyma duplikat takiej kary ma otwarte pole do złodziejskich działań.

SZOK. To koniec 500+? Kaczyński podjął zaskakującą decyzję!

Pamiętajmy więc, by chronić swoje dane w sieci i nie tylko. Jeśli zostaną one nam skradzione oszuści mogą zyskać dostęp do naszych mediów społecznościowych, dokumentów, które przechowujemy na dysku a niekiedy nawet do kont bankowych. Zdarza się, i to wcale nie rzadki, że imię i nazwisko oraz numer telefonu to podstawowe dane wykorzystywane w bankowości elektronicznej.

Kobieta ofiarą oszustwa nigeryjskiego. Straciła prawie 100 tysięcy złotych

Przestrzegamy zatem przed podejrzanymi telefonami oraz nieostrożnością w internecie. Odrobina nieuwagi lub nieostrożności w mediach społecznościowych, czy ogólnie w sieci, może nas słono kosztować.

Najnowsze