Jarosław Kaczyński

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

To koniec 500+?! Jarosław Kaczyński podjął zaskakującą decyzję

2021-03-05 10:12

Wokół 500+, rządowego programu wspierającego rodziny, jest naprawdę głośno. Mówi się o tym, że świadczenie pożera inflacja i, że konieczna jest waloryzacja 500+. Pojawiły się też pogłoski, że należy wprowadzić próg dochodowy po to, by 500+ dostawali tylko najubożsi Polacy. Teraz gruchnęła kolejna wiadomość. Ponoć prezes PiS Jarosław Kaczyński, nie jest zadowolony z efektów, jakie przynosi program 500+ i chce, aby powstał nowy program demograficzny, który realnie zachęci kobiety do rodzenia dzieci. Kiedy nowy program wejdzie w życie i czy to oznacza koniec świadzczenia rodzinnego 500 plus?

Kaczyński chce nowego 500+

W założeniu program 500+ miał nie tylko wesprzeć polskie rodziny, ale również, a może nawet przede wszystkim poprawić dzietność w naszym kraju. Tak się jednak nie stało. Statystyki dla dzietności w Polsce są dramatyczne – polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. W ubiegłym roku mieliśmy prawdziwy kataklizm zgonów do czego przyczyniła się pandemia koronawirusa oraz związany z nią kryzys w służbie zdrowia. Ale nie tylko zgony są problemem. Drastycznie spadła też dzietność – w 2020 roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od 2004 roku. To znaczy, że program 500+ nie przynosi efektów, co ponoć zirytowało samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak informuje „Gazeta Wyborcza” prezes PiS chce nowego programu demograficznego. Takiego, który będzie skuteczny i naprawdę podniesie dzietność w Polsce. Program demograficzny miałby stanowić część programu zawierającego plany inwestycyjne, które obejmą wiele dziedzin życia społecznego i demograficznego. Nowy program demograficzny może wejść w życie po uporaniu się z pandemią koronawirusa. Czy zatem zniknie 500+, gdy nowy program rządowy wejdzie w życie?

500 plus z Unii Europejskiej. Jest oficjalne oświadczenie ZUS

Express Biedrzyckiej - Ryszard Czarnecki: Terlecki to zły policjant w koalicji
Sonda
Czy 500 plus powinno zostać

Do końca pandemii są na to małe szanse. Póki co mówi się o tym, że świadczenie 500+ ma szanse być waloryzowane, by nie pożerała go inflacja. Według „Gazety Wyborczej” na pierwszą waloryzację 500+ możemy liczyć w 2023 roku. Mówi się o tym, że wtedy świadczenie 500+ podwyższone byłoby o wskaźnik inflacji.

Trzynasta emerytura 2021. Kiedy wypłata? Jest Jeden haczyk

Brany jest ponoć pod uwagę także jeszcze jeden sposób na to, by zatrzymać drastyczny spadek liczby urodzeń w Polsce. Jest pomysł, by co roku, niezależnie od inflacji, zwiększać świadczenie 500+ o stałą kwotę. Takie rozwiązanie stosowane jest już np. w przypadku podwyższania emerytury minimalnej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze