Emeryci

i

Autor: Shutterstock ZUS wypłaca wyższe emerytury! "Emeryci wygrali los na loterii"

Nowe progi dla dorabiających emerytów. Sprawdź, kiedy ZUS obniży lub zawiesi świadczenie

2021-06-08 12:53

Liczba pracujących emerytów w Polsce rośnie. Od 1 czerwca seniorzy mogą więcej dorobić do emerytury, bowiem zmieniły się limity dorabiania dla tych osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Sprawdź, ile może dorobić emeryt i rencista, żeby nie stracić świadczenia z ZUS.

Polscy seniorzy nie spieszą się z przejściem na emeryturę. Jeśli już się na to zdecydują, to bardzo często szukają sobie dodatkowego zarobku. Chociaż większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że dorabianie do emerytury jest powszechną praktyką, to nie każdy wie, ile można zarobić, aby nie narazić się na utratę lub obniżenie świadczenia. Wcześniejsi emeryci i renciści muszą rozliczać się z ZUS z dodatkowych przychodów. Cztery razy w roku podawane są nowe kwoty, do których można dorabiać bez żadnych konsekwencji. Kogo i jakie obowiązują limity? Komu grozi utrata pieniędzy?

ZOBACZ: Paszport covidowy a RODO. Ważna informacja dla zaszczepionych

Limity zarobkowe - kiedy można stracić świadczenie?

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 – mężczyzn, mogą dorabiać do swojej emerytury bez żadnych ograniczeń. Nie ma tutaj żadnych limitów, po których przekroczeniu świadczenia byłyby wstrzymane lub zmniejszone. Bez limitów zarobkowych mogą również dorabiać niektórzy renciści. Mowa o osobach, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

W innej sytuacji są osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego. Od 1 czerwca zmieniły się dla tych osób limity zarobkowe. Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 czerwca kwota ta wynosi 3977,10 zł brutto. Może się też jednak zdarzyć, że całkowicie stracimy emeryturę. Stanie się tak, gdy okaże się, że nasz ubiegłoroczny przychód przekroczył 130 proc. przeciętnej pensji (obecnie 7386,10 zł brutto). W takim przypadku ZUS ma obowiązek zawiesić wypłatę świadczenia - odwiesi je, gdy nasz dodatkowy zarobek spadnie. Z kolei jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba. Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3977,10 zł brutto przychodu.

SPRAWDŹ: Wynagrodzenia medyków spadną? Kończy się finansowanie ważnego dodatku

Sonda
Czy dorabiający emeryci powinni mieć potrącane z emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze