Nowe zasady w sklepach Lidla! Kasy dla pracowników służb medycznych oraz priorytetowa obsługa seniorów

2020-03-25 18:08 KaJa
Nowy Lidl w Białymstoku na Wysokim Stoczku - ul. Antoniuk Fabryczny
Autor: Maciej Łozowski Nowy Lidl w Białymstoku na osiedlu Wysoki Stoczek. Na kiedy zaplanowano wielkie otwarcie sklepu przy ul. Antoniuk Fabryczny?

Epidemia koronawirusa jest dla branży handlowej szczególnie trudna. Z jednej strony sklepy zaopatrujące w żywność artykuły pierwszej potrzeby muszą być otwarte, z drugiej należy wzmacniać bezpieczeństwo zarówno klientów jak i pracowników. Lidl zdecydował się na uruchomienie także kasy pierwszeństwa dla lekarzy i pielęgniarek, a seniorzy będą obsługiwani przez kasjerów priorytetowo.

Lidl regularnie wdraża kolejne wytyczne, które zwiększą bezpieczeństwo w sklepach.  Z myślą o ochronie pracowników firma dotychczas zamontowała specjalne ekrany ochronne wykonane z plexi przy stanowiskach kasowych, a na podłogach zostały wyznaczone bezpieczne odległości między osobami stojącymi w kolejce. W sytuacjach, gdy jest to konieczne, ograniczana jest również liczba klientów przebywających w sklepie w jednym momencie. W części obiektów skrócone zostały godziny pracy. Wprowadzane są kolejne zmiany w modelu działania – zespoły pracowników są dzielone na mniejsze grupy tak, aby kontakt między nimi był jak najmniejszy. Rozwijany jest także system krótkich przerw pomiędzy zmianą poranną i popołudniową tak, aby sklepy były nieprzerwanie otwarte, a punkty styku były maksymalnie ograniczone. W każdym sklepie i biurze Lidl Polska pracownicy mogą korzystać z podajników ze środkami dezynfekcyjnymi oraz płynów antybakteryjnych

Czytaj również: Epidemia koronawirusa. Co zamknięci w domu oglądamy na YouTube?

To jednak nie wszystko, z uwagi na fakt, że to seniorzy należą do grupy podwyższonego ryzyka, Lidl zamierza traktować tę grupę klientów priorytetowo. Dodatkowo sieć umożliwia swoim pracownikom w wieku powyżej 65 roku życia zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – wysokość pensji osób, które skorzystają z tego rozwiązania, pozostanie niezmieniona.

 Sprawdź także: PKN ORLEN wspiera walkę z koronawirusem. 6 milionów złotych dla polskich szpitali

 Ponadto sieć udostępnia kasy pierwszeństwa wolontariuszom wspierającym seniorów w dokonywaniu zakupów spożywczych, pracownikom sektora opieki medycznej (lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom, ratownikom medycznym) oraz przedstawicielom pozostałych służb (strażakom, policjantom, żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej czy strażnikom miejskim) niosącym pomoc osobom starszym lub tym przebywającym na kwarantannie

Najnowsze