Podpisał ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną.

i

Autor: PAP / Radek Pietruszka Prezydent Andrzej Duda odpisał ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną. Nowe przepisy będą obowiązywały do 31 lipca 2022.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT. Tarcza antyinflacyjna przedłużona!

2022-05-27 12:09

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o VAT, w której zawarto przedłużenie tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca 2022 roku - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi m.in o zwolnienie sprzedaży paliw z podatku handlowego. Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP, zasadniczym celem ustawy jest wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii Europejskiej.

Tarcza antyinflacyjna - ważne zmiany

Zmiany, które wejdą w życie polegają na ujednoliceniu opodatkowania VAT działań obronnych w ramach Unii Europejskiej i NATO. Ponadto w nowelizacji podpisanej przez Andrzeja Dudę, uregulowano zasady dotyczące wywozu i tranzytu na terytorium Ukrainy sprzętu opancerzonego lub ochronnego, konstrukcji oraz ich elementów składowych, oznaczonych kategorią LU13, a także nabycia w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała. W przypadku wywozu lub tranzytu takiego sprzętu na terytorium Ukrainy wystarczające jest zgłoszenie tego faktu ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.

Nowelizacja ustawy o VAT przedłuża pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca 2022

Nowelizacja przedłuża też tzw. pierwszą tarczę antyinflacyjną o 2 miesiące, czyli do 31 lipca 2022, czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność. Tym samym przedłużono do 31 lipca 2022 zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Większość zmian wchodzi w życie 1 lipca br. Zmiany dotyczące tarczy antyinflacyjnej wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze