Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Nowy Ład przesunięty. Co z emeryturami bez podatku?

2021-03-18 15:08

Prezentacja nowego programu Prawa i Sprawiedliwości tzw. "Nowego Ładu", która miała się obyć w sobotę 20 marca, została przełożona. Decyzję podjęto na specjalnym spotkaniu, które odbyło się w czwartek w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Informacja została potwierdzona przez wicerzecznika partii rządzącej Radosława Fogiela. Taka decyzja może mocno zaniepokoić emerytów, którzy oczekiwali informacji na temat spodziewanych emerytur bez podatku, które miał wprowadzić "Nowy Ład". Co dalej z rządowymi planami?

Jako pierwszy informację o odwołaniu zapowiedzianej prezentacji programu odbudowy społeczno-gospodarczej po pandemii koronawirusa podał serwis WP. Tę informację potwierdził oficjalnie, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel. Według podawanych przyczyn przeniesienia prezentacji podaje się ciężką sytuację epidemiologiczną w kraju (w ostatnich dniach notowane są rekordowe wskaźniki zakażeń na COVID-19), a także chaos wywołany sprawą i atakami na prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. 

Czytaj też: Nie będzie prezentacji rządowego "Nowego Ładu" w sobotę. Rzecznik PiS potwierdza

- Od kilku dni w KPRM panuje atmosfera przygnębienia, nikt nie potrafi powstrzymać ataków na prezesa Orlenu. Nawet w Prawie i Sprawiedliwości przestają wierzyć, że uda się go obronić - napisano w w WP. 

Według nieoficjalnych informacji zaplanowana początkowo na sobotę prezentacja zostanie przeniesiona na termin po świętach wielkanocnych. 

"Nowy Ład": Co dalej z emeryturami bez podatku?

Jak donosiły w ostatnim czasie media, Prawo i Sprawiedliwość zamierzało, poprzez "Nowy Ład", zwolnić emerytów z konieczności opłacania podatku PIT. Jednak nie każdy mógłby liczyć na takie rozwiązanie. Beneficjentami tego pomysłu mieli być jedynie seniorzy, którzy otrzymują świadczenie do wysokości 2500 zł brutto miesięcznie.  

Zobacz również: Co lepsze: ZUS czy IKE? Porównujemy alternatywy dla OFE

Takie rozwiązanie spowodowałoby, że emeryt dostający 1,5 tys. zł emerytury brutto (na rękę otrzymuje około 1270 zł), po wprowadzeniu emerytury bez podatku, w kieszeni zatrzymałby 95 zł miesięcznie. Osoba, która ma emeryturę w wysokości 2 tys. zł brutto (1,7 tys. zł na rękę) zatrzymałaby miesięcznie dodatkowe 141 zł, z kolei senior z miesięcznym świadczeniem 2,5 tys. brutto (2 tys. na rękę) co miesiąc otrzymałby aż 187 zł więcej. 

Teraz wielu z nich pozostaje w niepewności, czy bonus w postaci dodatkowych pieniędzy, który otrzymaliby po wprowadzeniu "Noego Ładu", dojdzie jednak do realizacji. Teraz pozostaje emerytom czekanie na nowy termin ogłoszenia programu jaki w najbliższym czasie ogłosi partia rządząca. 

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Rząd PiS popełnił polityczną zbrodnię
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze