Nowy ład. Czy będzie emerytura bez podatku?

i

Autor: AP Nowy ład. Czy będzie emerytura bez podatku?

Nowy Ład w pigułce. 12 tys. na dzieci. Dofinansowania na mieszkanie. Emerytury bez podatku [PODSUMOWANIE]

2021-05-15 12:33

PiS w końcu ogłosiło największy program socjalny od wyborów w 2015 roku! "Polski Ład", potocznie zwany "Nowym Ładem" to pakiet społeczno-ekonomicznych rozwiązań mających stymulować gospodarkę po pandemii koronawirusa, a także pomóc polskim rodzinom oraz emerytom nie tyle przetrwać, co wręcz rozkwitnąć w tych niezmiernie ciężkich czasach. - Po raz pierwszy od setek lat mamy szansę, na którą czekały pokolenia Polaków, żeby polska rodzina, żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie państw bogatej Europy Zachodniej - mówił premier Mateusz Morawiecki prezentujący główne założenia programu, o którym cała Polska mówiła już od kilku miesięcy. Co niesie ze sobą "Polski Ład"?

Nowy Ład - rewolucja w podatkach 

Zlikwidujemy degresywny system podatkowy i podniesiemy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezentujący rewolucję w podatkach proponowaną w Polskim Ładzie. Słowa prezesa potwierdził przemawiający po nim premier Mateusz Morawiecki. - Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł to rewolucja podatkowa dla 18 mln Polakówzapowiadał premier. - Tu już w wartościach nawet bezwzlędnych liczonych w euro, a nie tylko w proporcji do siły nabywczej i do średnich zarobków, ta kwota będzie wyższa niż kwota wolna od podatku we Francji, w Hiszpanii czy Włoszech  - informował premier. - Będzie podobna do kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Danii - podsumował. 

"Polski Ład" zakłada także podniesienie po raz pierwszy od 12 lat progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł, co ma pozwolić zatrzymać w portfelu więcej środków przez klasę średnią. - To duże zmiany, a w kieszeniach ludzi znajdzie się dodatkowe 800 mld złotych - opowiada Jarosław Kaczyński. 

To nie jedyne zmiany w podatkach. Jako, że "głównym celem "Polskiego Ładu" jest rodzina, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała wprowadzenie wspólnego rozliczania podatkowego w roku zawarcia małżeństwa

Nowy Ład. Zmiany w prawie pracy 

Jak mówił premier Morawiecki, "Polski Ład to propozycja bardziej sprawiedliwych rozwiązań, której celem jest impuls do rozwoju i stworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy", właśnie dlatego program będzie przewidywał większą ochronę pracowników. O szczegółach powiedział prezes Kaczyński. - Będą zmiany nastawione na pracę zdalną. Na sytuację młodych rodziców, na elastyczną formę pracy - zapowiadał prezes PiS. - Będziemy też dążyć do tego, żeby usunąć umowy śmieciowe i żeby powstał jeden model kontraktu pracy - dodał lider Zjednoczonej Prawicy. 

Nowy Ład dla młodych rodzin

Kolejną niespodzianką podczas prezentacji "Polskiego Ładu" była zapowiedź państwowych zapomóg dla młodych ludzi myślących o rodzicielstwie. Po pierwsze rząd ma pomóc w kwestiach lokalowych. - Będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowych na 100 tys. złotych - mówił Jarosław Kaczyński o kredytach mieszkaniowych dla ludzi w wieku 24-40 lat, chcących się usamodzielnić. - A dla tych, którzy będą chcieli mieć dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. kredytu przez państwo, trzecie to 60 tys. kolejne do szóstego dziecka to 20 tys., to do 160 tys. - kontynuował Kaczyński, dodając, że to tylko część polityki pro populacyjnej "Nowego Ładu". 

Wielką stymulację prodemograficzną ma nieść zapowiedziany przez premiera Morawieckiego tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. - Oprócz 500+ i 300+ będzie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego między 12. a 36 miesiącem życia - ogłosił szef rady ministrów. - Rodzice najlepiej wiedzą, jak wykorzystać te środki, czy na żłobek, czy zatrudnienie niani, czy inny cel, żeby zbudować większą rodzinę, bo dla rodzin jest ten program - mówił Morawiecki.

NIE PRZEGAP: Nowy Ład. Jest "nowe 500+"! To 12 tys. zł złotych na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Czytaj szczegóły!

Nowy Ład dla emerytów 

PiS chcąc zapewnić Polakom dobre warunki do zakładania rodzin, nie zapomniało też o najstarszych. - Wprowadzimy możliwość pracy bez podatku dla emerytów obiecał Mateusz Morawiecki. W ramach Polskiego Ładu emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. Znajdą się w nim również rozwiązania na rzecz wydłużania okresu aktywności zawodowej seniorów. Pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny 60/65 lat i nie przejdą na emeryturę, lecz zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego), co zwiększy ich pensję netto, a dzięki dalszej aktywności na rynku pracy powiększą wysokość przyszłej emerytury.

Nowy Ład - ochrona zdrowia

W swoim wystąpieniu Kaczyński obiecał wielkie zmiany w służbie zdrowia: wydatki na ochronę medyczną Polaków ma wynieść 6 proc. PKB w 2023 r., a w 2027 r. – 7 proc. PKB. Modernizację szpitali i dwie nowe instytucję - Agencję Rozwoju Szpitali i Fundusz Medyczny - które mają przeprowadzać modernizację w ochronie zdrowia. Ponadto prezes PiS zapowiedział możliwość kontroli w szpitalach, stworzenie Funduszu Odszkodowawczego dla wszystkich, którzy padli ofiarą błędów.

Ponadto przewiduje się 24–godzinne dyżury w każdym powiecie, które będą udzielały pomocy oraz reorganizację na trzech poziomach: najpierw teleporada, potem bezpośrednia interwencja lekarza, karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu.

Leczenie ma być skoordynowane: sieć onkologiczna, sieć kardiologiczna. Ma powstać ośrodek obsługi pacjentów, gdzie każdy będzie mógł podać swoje dane, by online zapisać się do lekarza, sprawdzić jaka jest sytuacja. - Będą nawet wysyłane SMS-y przypominające o wizytach. Ten system będzie bardzo usprawniony - obiecuje Kaczyński. 

NOWY ŁAD NA ŻYWO - KLIKNIJ I OGLĄDAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z KONFERENCJI NOWEGO ŁADU!

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Najnowsze