przegląd przewodów kominowych

i

Autor: Jawar Przewody kominowe powinny być kontrolowane 1 raz w roku

Nowy obowiązek! Musisz zgłosić czym ogrzewasz mieszkanie, bo wyłączą Ci ogrzewanie

2021-03-02 12:20

Od 1 lipca zacznie działać rejestr, w którym znajdą się wszystkie źródła ciepła w budynkach w Polsce - poinformowała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Właściciele i zarządcy będą mieć 12 miesięcy na złożenie deklaracji czym ogrzewają domy i budynki.

- Podajemy oficjalną datę uruchomienia składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE (Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji) narzędzie startuje od 1 lipca 2021 - napisała Cabańska na Twitterze. Jak wcześniej podawał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, właściciele i zarządcy nieruchomości będą mogli składać deklarację wypełniając prosty, elektroniczny formularz w internecie.

W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe, a za brak zgłoszenia będzie kara nawet kilka tysięcy złotych! Docelowo w rejestrze może być nawet 5-6 mln budynków.

Sprawne ogrzewanie domu. Jak dbać o instalację grzewczą?

Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW.

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przewiduje nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Według nadzoru budowlanego, CEEB będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych "kopciuchów". W rejestrze ma być też informacja o dofinansowaniu wymiany pieców.

Będziemy szczepieni chińskimi szczepionkami. Jaką mają skuteczność?

Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego. System ma przyjąć postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstaje dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach wspieranego z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Dofinansowanie zyskał bowiem projekt budowy Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze