Nowy obowiązek! Musisz zgłosić czym ogrzewasz mieszkanie, bo wyłączą Ci ogrzewanie

przegląd przewodów kominowych
Autor: Jawar Przewody kominowe powinny być kontrolowane 1 raz w roku

Od 1 lipca zacznie działać rejestr, w którym znajdą się wszystkie źródła ciepła w budynkach w Polsce - poinformowała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Właściciele i zarządcy będą mieć 12 miesięcy na złożenie deklaracji czym ogrzewają domy i budynki.

- Podajemy oficjalną datę uruchomienia składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE (Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji) narzędzie startuje od 1 lipca 2021 - napisała Cabańska na Twitterze. Jak wcześniej podawał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, właściciele i zarządcy nieruchomości będą mogli składać deklarację wypełniając prosty, elektroniczny formularz w internecie.

W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe, a za brak zgłoszenia będzie kara nawet kilka tysięcy złotych! Docelowo w rejestrze może być nawet 5-6 mln budynków.

Sprawne ogrzewanie domu. Jak dbać o instalację grzewczą?

Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW.

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przewiduje nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Według nadzoru budowlanego, CEEB będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych "kopciuchów". W rejestrze ma być też informacja o dofinansowaniu wymiany pieców.

Będziemy szczepieni chińskimi szczepionkami. Jaką mają skuteczność?

Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego. System ma przyjąć postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstaje dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach wspieranego z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Dofinansowanie zyskał bowiem projekt budowy Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze