Gregoriański Nowy Rok (31 grudnia 2017 – 1 stycznia 2018)
W państwach, gdzie przyjęto kalendarz gregoriański, m.in. w Polsce, sylwestrowa zabawa rozpoczyna się 31 grudnia. Europejczycy spotykają się na hucznych przyjęciach, aby powitać o północy nadejście Nowego Roku w dźwiękach otwieranego szampana i wśród fajerwerków.
Zobacz też: Które miasta najhuczniej obchodzą Sylwestra? Sztuczne ognie w Nowy Rok [GALERIA]
Japoński Nowy Rok, Shōgatsu (31 grudnia 2017 – 1 stycznia 2018)
W Japonii od 1823 r. Nowy Rok jest obchodzony zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Wcześniej data, na którą przypadał Nowy Rok, była podyktowana chińskim kalendarzem księżycowym.
Rosyjski Stary Nowy Rok (13 – 14 stycznia 2018)
W Rosji, gdzie do 1918 r. obowiązywał wprowadzony przez Juliusza Cezara kalendarz juliański, Sylwester wypada 13 stycznia, a tzw. Stary Nowy Rok – 14 stycznia. Tego dnia organizowane są również przyjęcia w północno-wschodniej Polsce, gdzie mieszka najwięcej w naszym kraju wyznawców prawosławia. Popularnością cieszą także obchody Nowego Roku według kalendarza gregoriańskiego, a więc Sylwester i święto 1 stycznia. Trwają one dłużej niż w Polsce.
Wietnamski Nowy Rok, Tết (15–17 lutego 2018)
W Wietnamie uroczystości związane z obchodami Nowego Roku trwają trzy dni. Jest to najważniejsze święto. Z jego okazji domy na południu Wietnamu są ozdabiane gałązkami moreli z kwiatami o pięciu płatkach, a na północy – drzewkami mandarynkowymi z owocami lub gałązkami kwitnącej brzoskwini. Budynki i ulice przystraja się kwiatami, a na ołtarzach umieszcza się arbuzy symbolizujące powodzenie w Nowym Roku.
Koreański Nowy Rok, Seollal (16–17 lutego 2018)
Nowy Rok w Korei jest spędzany w gronie najbliższych. Z jego okazji odwiedza się rodzinę, przygotowuje dużo jedzenia i liczne podarki. W gronie najbliższych odprawia się rytuały poświęcone zmarłym – zwykle mają one związek z ofiarami w postaci jedzenia i modlitwami. Koreańczycy chcą w ten sposób uczcić pamięć przodków. W trakcie święta biorą udział w licznych grach. Największą popularnością cieszy się gra planszowa Yutnori. Podczas uroczystości nosi się hanbok – tradycyjne koreańskie ubranie.
Mongolski Nowy Rok, Tsagaan Sar (16–18 lutego 2018)
W Tybecie i Mongolii powitaniu Nowego Roku towarzyszą piosenki i tańce. Data Nowego Roku jest zmienna, pozostaje uzależniona od kalendarza księżycowego. Aż przez dwa tygodnie mieszkańcy Mongolii spotykają się z najbliższymi, aby zacieśnić rodzinne więzi, spożyć tradycyjne posiłki, posłuchać opowieści starszych oraz wziąć udział w grach zespołowych. To ważne święto stanowi także okazję do podkreślenia własnej tożsamości narodowej, dlatego Nowy Rok w Mongolii witany jest w tradycyjnych strojach.
Chiński Nowy Rok, Chūn jié (zmienna data, 15–21 lutego 2018)
Data chińskiego Nowego Roku jest zmienna, wypada między 21 stycznia a 21 lutego. W tym czasie przypada najważniejsze święto w Chinach – Święto Wiosny, które zawsze jest poprzedzone gruntownymi porządkami w domu. Zgodnie z tradycją, dzień poprzedzający Nowy Rok Chińczycy spędzają w gronie najbliższych. Z okazji Nowego Roku obdarowują się nawzajem świeżymi owocami, owocami w cukrze, ciastkami i cukierkami, ale także – kopertami z pieniędzmi. Składają też ofiary na domowych ołtarzykach i spożywają wspólny posiłek. Wieczorem uczestniczą w ulicznych pokazach sztucznych ogni. Program imprez towarzyszących obchodom Nowego Roku jest bogaty. W Nowy Rok można obejrzeć spektakularne tańce lwów, którym towarzyszą pokazy fajerwerków, a także – wziąć udział w słynnej paradzie smoków.
Balijski Nowy Rok (17 marca 2018)
Na indonezyjskiej wyspie Bali Nowy rok w 2018 r. wypada 17 marca, ale uroczyste obchody jego nadejścia zaczynają się już kilka dni wcześniej. Wiosną przypada święto Hari Raya Nyepi, którego data jest zmienna i pozostaje uzależniona od księżycowego kalendarza Saka. Trzy dni przed Hari Raya Nyepi na Bali w świątyni odprawia się specjalne rytuały z użyciem morskiej wody. Kolejne ważne święto, Bhuta Yajna, jest obchodzone w dzień poprzedzający Nowy Rok. Przy tej okazji na Bali powstają statuetki demonów oraz złych istot z bambusa i papieru, ogoh-ogoh – to właśnie je można zobaczyć na ulicach podczas słynnych noworocznych parad, którym towarzyszą fajerwerki i sztuczne ognie. Wyznawcy Hindu wierzą, że absorbują one złe moce. Po paradzie następuje rytualne spalenie figur demonów. Obchodom Hari Raya Nyepi, Dnia Ciszy, towarzyszą także inne, rozmaite rytuały. Święto ma stanowić okazję do refleksji nad swoim zachowaniem w przeszłości.
Tajski Nowy Rok, Songkran (13–15 kwietnia 2018)
W Tajlandii tradycyjny Nowy Rok jest obchodzony przez trzy dni. W tym czasie nieczynne są biura i sklepy, a Tajowie spotykają się z rodziną i odwiedzają świątynie. Zgodnie ze zwyczajem, pierwszego dnia świętuje się dzień osób starszych, a młodzi wylewają wodę na dłonie dojrzalszych osób w geście pokory iw nadziei na błogosławieństwo. Drugiego dnia Songkran odwiedza się bliskich oraz świątynie, w których składa się dary. Dla mnichów przynosi się jałmużnę.
Tajowie oddają się buddyjskim ceremoniom. Szczególnie ważna jest kąpiel wizerunku Buddy, podczas której wylewa się wodę na posągi przedstawiające Przebudzonego w domu i świątyni. Woda w tajskich wierzeniach posiada oczyszczającą moc. Symbolizuje zmycie niepowodzeń z zeszłego roku. Młodzi ludzie oblewają wodą przyjaciół i bliskich członków rodziny. Tez zwyczaj przypomina naszego Śmingusa Dyngusa, a Tajowie nie szczędzą sobie kąpieli. Używają nawet pistoletów na wodę i ogrodowych węży.
Lankijski Nowy Rok, Aluth Avurudda (13–14 kwietnia 2018)
Lankijczycy świętują Nowy Rok w domowym zaciszu wraz z najbliższą rodziną. Niektóre czynności wykonywane przez społeczność w poszczególnych domach odbywają się w tym samym czasie. O jednakowych porach rozpala się symboliczny ogień, rozpoczyna wspólne gotowanie, wspólne jedzenie i wymianę kopert z pieniędzmi (w tym rytuale uczestniczą mężczyźni), co ma przynieść dobrobyt w przyszłym roku. Resztę dnia mieszkańcy Sri Lanki spędzają z najbliższymi. Odwiedzają także świątynie, aby oddać się modlitwie.
Żydowski Nowy Rok, Rosh Hashanah (10–11 września 2018)
W judaizmie Nowy Rok obchodzi się przez pierwsze dwa dni siódmego miesiąca kalendarza hebrajskiego. W tym czasie nie trzeba iść do pracy, ani szkoły. Żydzi świętują, jedząc jabłka maczane w miodzie i odwiedzają synagogę. Nowy Rok to czas skruchy i refleksji nad swoimi czynami oraz faktem stworzenia świata i człowieka przez Boga. Żydowski Nowy Rok jest także nazywany Świętem Trąbek. Rozpoczyna okres pokutny, Jamim Noraim. Z jego okazji Żydzi życzą sobie nawzajem „dobrego zapisania na nowy rok" - stanowi to odwołanie do boskiej księgi, w której mają być zapisane wszystkie nasze uczynki.
Muzułmański Nowy Rok, Hijri (11–12 września 2018)
Obecnie mamy 1439 rok według islamskiego kalendarza lunarnego. Nowy Rok w 2018 r. wypada 11 września, w pierwszy dzień miesiąca Muharram, ale nie jest spektakularnie obchodzony. Tego dnia muzułmanie udają się do meczetu i oddają się modlitwom.
Etiopski Nowy Rok, Enkutatash (11–12 września 2018)
W Etiopii Nowy Rok wita się wśród tańców i śpiewów. Wiele osób uczestniczy również tego dnia w obrządkach religijnych.
Oprac. na podst. patch.com, hebcal.com, publicholidays.asia, chinskiraport.pl, officeholidays.com, calendardate.com, timeanddate.com, jakiepiekne.pl, wiadomosci.wp.pl, rossia.pl, publicholidays.co.id, bangkok.com, niezalezna.pl, chinskiraport.pl, publicholidays.co.kr, zawszerazemzcorka.pl, worldatlas.com, koniecswiata.net