Nowy rozkład jazdy pociągów PKP Intercity
Zmiany w rozkładzie jazdy ucieszą mieszkańców Wrocławia, Kielc i Radomia. Od 1 września podróżni będą mogli ponownie korzystać z pociągów IC Morcinek, TLK Sztygar i IC Bolko w całej relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa, które do tej pory były odwoływane na odcinku Radom – Warszawa Zachodnia – Radom. Dzięki temu znacząco poprawi się oferta połączeń Warszawy z Kielcami, która wzrośnie z 4 do 7 par, a także stolicy z Radomiem, gdzie na trasę ruszy już nie 6, a 9 par pociągów. Pomiędzy Warszawą a Wrocławiem będzie kursować 17 par pociągów.
ZOBACZ TEŻ: Flixbus wchodzi do Turcji! Gigant przejmuje wiodącego przewoźnika na lokalnym rynku
Mimo licznych modernizacji linii kolejowych w całej Polsce PKP Intercity niezmiennie uruchamia każdego dnia około 380 pociągów. Na najpopularniejszej trasie Warszawa – Kraków kursuje 25 par pociągów, pomiędzy stolicą a Trójmiastem – 22, Warszawę i Katowice łączy 21 par pociągów, a Warszawę i Poznań – 12.
Zmiany w obrębie węzła krakowskiego i dojeździe do Zakopanego
Dalsze prace inwestycyjne w obrębie węzła krakowskiego wymuszają małe zmiany w siatce połączeń pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) i Express InterCity (EIC). Pociąg EIC Kościuszko/Norwid rel. Warszawa Wsch./Gdynia Gł. – Kraków Gł. będzie odjeżdżać z Warszawy dwie godziny wcześniej, o 5:46. Skład EIP 1302 łączący Warszawę i Kraków będzie wyjeżdżać ze stolicy o 7:05, czyli godzinę później. Również o godzinę później, na 7:55, został przesunięty start pociągu EIP 1300 z Warszawy do Krakowa Głównego.
Pociągi:
EIC Lajkonik rel. Warszawa – Przemyśl – Warszawa;
IC Przemyślanin/Nightjet rel. Szczecin – Przemyśl;
IC Matejko rel. Przemyśl – Świnoujście;
IC Mehoffer rel. Przemyśl – Szczecin – Przemyśl;
IC Chełmoński rel. Przemyśl/Hrubieszów – Jelenia Góra;
IC Wyspiański rel. Wrocław – Przemyśl;
IC Siemiradzki rel. Poznań – Przemyśl – Poznań;
TLK Ustronie rel. Kołobrzeg – Przemyśl – Kołobrzeg;
TLK Małopolska rel. Gdynia– Przemyśl;
TLK Osterwa rel. Przemyśl – Szczecin;
będą kursować objazdem przez stację Kraków Nowa Huta, pomijając stację Kraków Płaszów i Kraków Główny. Pomiędzy tymi stacjami wprowadzono honorowane biletów przewoźnika w komunikacji miejskiej ZTP w Krakowie.
Pociągi:
IC Wawel rel. Kraków – Poznań;
IC Orłowicz rel. Olsztyn – Kraków;
IC Kossak rel. Wrocław – Kraków;
IC Łokietek rel. Warszawa – Kraków;
IC Wisłoka rel. Przemyśl – Kraków;
TLK Wybicki rel. Poznań – Kraków – Poznań;
TLK Wit Stwosz rel. Kraków – Warszawa – Kraków;
TLK Pogórze rel. Wrocław – Przemyśl – Wrocław;
TLK Karpaty rel. Kraków – Gdynia – Kraków;
będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.
Zawieszone zostało kursowanie pociągów:
IC Galicja rel. Przemyśl – Kraków Gł. – Przemyśl;
EIP 1312/3112 rel. Warszawa – Kraków Gł. – Warszawa;
EIC Giewont rel. Gdynia – Zakopane – Gdynia;
EIC Norwid rel. Gdynia – Kraków – Gdynia.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: PKP Intercity kupuje 12 nowych pociągów za ponad miliard złotych [ZDJĘCIE]
Rozpoczynają się prace inwestycyjne na liniach prowadzących do Zakopanego. W związku z tym od 2 września br. w relacji skróconej z i do Krakowa kursować będą pociągi:
EIC Tatry rel. Warszawa – Kraków – Warszawa (jako EIC Kościuszko);
IC Witkacy rel. Gdynia – Zakopane – Gdynia;
TLK Karpaty rel. Gdynia – Zakopane – Gdynia;
TLK Wit Stwosz rel. Warszawa – Zakopane – Warszawa.
W relacji skróconej z i do Chabówki od 1 do 9 września będą jeździć IC Oscypek rel. Katowice – Zakopane – Katowice oraz TLK Halny rel. Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz.
Komunikacja w pozostałych częściach Polski
Intensywne prace modernizacyjne prowadzone przez zarządcę sieci kolejowej powodują przerwę w ruchu na odcinku Olsztyn – Malbork.
Pociągi:
TLK Rybak rel. Białystok – Szczecin – Białystok;
IC Żuławy rel. Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;
TLK Gryf rel. Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;
TLK Branicki rel. Kraków – Gdynia – Kraków;
pojadą trasą okrężną przez stację Iława Główna. Do stacji, które będą pomijane – Elbląg, Morąg i Pasłęk zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA). Pociąg TLK Stańczyk będzie kursować w skróconej relacji Szczecin – Gutkowo – Szczecin, a na odcinku Gutkowo – Olsztyn Główny – Gutkowo do dyspozycji pasażerów będzie ZKA.
Od 5 do 10 października nastąpi krótkotrwała przerwa w ruchu na odcinku Toruń Miasto – Toruń Wschodni. Na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni zostanie uruchomiona ZKA dla pociągów:
TLK Drwęca rel. Olsztyn – Poznań – Olsztyn;
IC Jeziorak rel. Olsztyn – Poznań – Olsztyn;
TLK Ukiel rel. Olsztyn – Kraków – Olsztyn;
IC Mamry rel. Białystok – Wrocław Gł. – Białystok.
Składy nie będą zatrzymywać się na stacji Toruń Miasto. Dodatkowo w terminie 4 – 9/10 października pociąg TLK Ustronie rel. Kołobrzeg – Przemyśl – Kołobrzeg zostanie skierowany na trasę objazdową na odcinku Toruń Główny – Tczew i będzie przejeżdżać przez stację Bydgoszcz Główna. W tym czasie pominie Iławę, Prabuty i Malbork. Od 1 do 15 września pociąg IC Daszyński/Soła rel. Białystok – Żywiec/Zwardoń nie będzie kursować na odcinku Białystok – Warszawa Wschodnia. W dniach od 4 do 24 września wprowadzona zostanie przerwa w ruchu na odcinku Hurko –Medyka i w stacji Medyka. W związku z tym, zawieszone zostanie kursowanie pociągu MP Lwów Express rel. Wrocław – Lwów – Wrocław z wagonami bezpośrednimi do Kijowa.