Wiek emerytalny kobiet w Europie 2025

i

Autor: Shutterstock, Infor

Wiek emerytalny

Nowy wiek emerytalny w Polsce? ZUS zabiera głos!

2025-05-07 12:18

Czy Polacy będą pracować do 70-tki? ZUS oficjalnie zabiera głos w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce! W obliczu starzejącego się społeczeństwa i wyzwań demograficznych, przyszłość emerytur wisi na włosku. Sprawdź, co czeka kobiety i mężczyzn, jakie zmiany są planowane i czy możesz spać spokojnie o swoją emeryturę! Ujawniamy stanowisko ZUS i opinie ekspertów – czy czeka nas rewolucja emerytalna?

ZUS: Czy czeka nas nowy wiek emerytalny w Polsce? Sprawdź, co to oznacza dla Ciebie!

W obliczu starzejącego się społeczeństwa i coraz większych wyzwań finansowych dla systemu emerytalnego, ZUS zabrał głos w sprawie ewentualnych zmian w wieku emerytalnym. Obecnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To jeden z najniższych progów w Europie, co stawia nasz kraj w trudnej sytuacji demograficznej i ekonomicznej. Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, poinformował, że decyzja w sprawie wprowadzenia nowego wieku emerytalnego w Polsce została podjęta i na razie wiek emerytalny kobiet ani mężczyzn nie będzie zmieniony. Dodał również, że każdy może sam rozstrzygnąć, jak długo chce pracować, korzystając z elastycznego systemu emerytalnego. 

Eksperci alarmują: Reforma emerytalna jest konieczna! Inaczej czeka nas katastrofa!

Mimo deklaracji rządu i ZUS, eksperci alarmują, że bez reform system emerytalny może stać się niewydolny. Prognozy wskazują, że do 2030 roku Polska może być zmuszona do dostosowania wieku emerytalnego do standardów Unii Europejskiej, gdzie średni wiek emerytalny wynosi około 65 lat. Profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH podkreśla, że zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to absolutna konieczność, a dalsze zwlekanie z reformami może doprowadzić do poważnych problemów finansowych państwa.

EKG 2025 Derdziuk
QUIZ PRL. Pochody 1-majowe: spontaniczne, czy obowiązkowe? Komplet punktów tylko dla znawców PRL-u
Pytanie 1 z 10
Od którego roku 1 maja był oficjalnie obchodzony jako święto państwowe w PRL?
QUIZ PRL. Pochody 1-majowe: spontaniczne, czy obowiązkowe? Komplet punktów tylko dla znawców PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze