Dla kogo zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Ważne! Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego lub przebywającym w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie.
Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?
Kwota zasiłku pielęgnacyjnego to obecnie 215,84 zł, niezależnie od dochodów w rodzinie. Świadczenie przyznawane jest na czas nieokreślony i wypłacane jest co miesiąc.
Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie była zmieniana od 2019 roku. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje, że wysokość tych świadczeń podlega obowiązkowej weryfikacji co 3 lata. Najbliższa weryfikacja ma nastąpić w 2024 roku. W trakcie weryfikacji kwoty zasiłku pielęgnacyjnego muszą być brane pod uwagę wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin (m.in z uwzględnieniem inflacji). Gdyby rząd przychylił się do postulatów strony społecznej (w zeszłym roku wnioskowała o wzrost świadczenia pielęgnacyjnego o 100 zł), jest szansa, że wyższy zasiłek pielęgnacyjny będzie wypłacany już od listopada 2024.
Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 2024
Procedura weryfikacji zasiłku pielęgnacyjnego odbywa się w określonej kolejności i przy zachowaniu określonych terminów – podaje serwis gazeta.prawna.pl.
- do 15 maja Rada Ministrów powinna przedstawić Radzie Dialogu Społecznego wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin i propozycję wysokości zwaloryzowanego zasiłku pielęgnacyjnego,
- do 15 czerwca Rada Dialogu Społecznego powinna uzgodnić wysokość zwaloryzowanego zasiłku pielęgnacyjnego,
- jeżeli do 15 czerwca Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wysokości zwaloryzowanego zasiłku, rząd będzie miał czas do 15 sierpnia na określenie jego wysokości w drodze rozporządzenia.
Polecany artykuł: