Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Daniel Obajtek

Ceny paliw 2023

Obajtek: powrót VAT-u nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw i kieszenie Polaków

2022-12-17 9:38

Powrót VAT-u nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw i kieszenie Polaków - zapewnił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. I podkreślił, że zoptymalizowano zakupy surowców, zakupy ropy, w związku z tym istnieje dziś możliwość stabilizowania cen. Tymczasem Polacy szykują się do świątecznych wyjazdów. Wielu musi zrezygnować z odwiedzin bliskich, bo paliwo kosztuje już krocie.

Obajtek o cenach paliw 2023

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z PAP zapewnił, że "powrót VAT-u na paliwa od 1 stycznia 2023 r., w aktualnej sytuacji, nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw na stacjach koncernu oraz na kieszenie Polaków". Prezes PKN Orlen zapewnił: "Zrobimy wszystko, żeby ceny paliw kształtowały się na podobnym do obecnego i stabilnym poziomie. Pragnę też wszystkich uspokoić, że paliwa w Polsce nie zabraknie i nie ma potrzeby, aby kupować paliwa na zapas". Wyjaśnił, że Orlen rozumie trudną sytuację kierowców i dlatego robi wszystko, aby ceny paliw na stacjach były stabilne. "Ważnym elementem uodparniającym Orlen na wahania otoczenia jest zróżnicowanie obszarów działalności poprzez budowę silnej multienergetycznej firmy"- wskazał.

"Połączony multienergetyczny koncern jest bardziej odporny na wahania koniunktury w poszczególnych segmentach swojej działalności. Efekty synergii zrealizowanych fuzji są już widoczne w obszarach zakupu ropy i gazu, logistyki i optymalizacji kosztów produkcji. Dzisiaj w Polsce kierowcy mogą tankować najtaniej spośród większości krajów Unii Europejskiej i robimy wszystko, żeby to się nie zmieniło" - zapewnił Daniel Obajtek.

Obajtek o rynku paliw

"Modernizujemy aktywa rafineryjne, tak, aby zwiększać możliwości produkcyjne również w obszarze paliw. Ostatnie 6 lat to czas intensywnych inwestycji, które dzisiaj ułatwiają zapewnienie dostępności paliw w Polsce. Obecnie w pełni wykorzystujemy potencjał naszych rafinerii w całym regionie. To zabezpiecza nasz rynek" - podkreślił Obajtek.

Zastrzegł jednak, że "obecnie na poziom cen paliw największy wpływ mają notowania gotowych paliw, czyli benzyny i diesla na giełdach europejskich i kurs dolara, a nie ceny ropy. Bo w przypadku diesla te notowania od początku wojny wzrosły o 26 proc. i cena dla wszystkich w Europie jest podobna”. Prezes Orlenu dodał, że firma nie może działać w oderwaniu od rynku. Przekonali się o tym boleśnie kierowcy węgierscy, bo w związku z nadmierną ingerencją tamtejszego rządu w ceny paliw, na Węgrzech nie tylko zabrakło paliw, ale też są one droższe niż w Polsce.

 "Orlen gwarantuje dostępność paliw na stacjach w Polsce również, dlatego, że powołaliśmy spółkę za granicą, która zajmuje się zakupem produktów na potrzeby Grupy Orlen" - dodał.

Sonda
Robisz zapas paliwa?
Forum w Karpaczu 2022: Daniel Obajtek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze