Senat, senatorowie, głosowanie w Senacie

i

Autor: Piotr Kowalczyk Senat

System emerytalny

Obniżona emerytura za pracę w partii? Senat ma zająć się projektem ustawy

2023-05-12 4:12

Do Senatu wpłynęła petycja, która zakłada obniżenie emerytur za czas pracy etatowej w PZPR. W latach 80. do partii należało ok. 3 mln obywateli. Autor petycji proponuje, by za pracę na etacie partyjnym przyjąć 0 proc. podstawy wymiaru emerytury - informuje dziennik Fakt.

Rozliczenie się z PZPR-owcami byłoby dopełnieniem sprawiedliwości

Dziennik cytuje autora tej propozycji, który wskazuje, że rozliczenie się z tą grupą osób byłoby dopełnieniem sprawiedliwości dziejowej" – czytamy w petycji.

"Owo rozliczenie jest możliwe przez ustawowe uregulowanie (obniżenie) ich świadczeń emerytalno-rentowych, które uzyskali także poprzez pracę na partyjnych etatach, co jest bardzo proste do ustalenia przez ZUS". I jak wskazuje członkami PZPR było ok. 3 mln osób."-czytamy

Fakt cytuje eksperta dr Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji UW, który uważa, że "wiele osób nie było formalnie zatrudnionych w partii, a czerpało przywileje w związku z przynależnością do PZPR – wskazuje Lasocki mówi, że  partia zatrudniała np. także sekretarki, które wykonywały swoje obowiązki i z tego tytułu pracy miały odprowadzane składki, ale nie musiało się to wiązać z żadnymi przywilejami"

– Pytanie, kogo złapiemy w tę sieć, a kto nam umknie - dodaje dr Lasocki z UW. 

Jeśli senatorowie uznają petycję za zasadną, wtedy ruszą prace nad projektem ustawy.

Dziennik jednocześnie przypomina, że w 2017 r. weszły w życie przepisy, które zmniejszyły emerytury byłym funkcjonariuszom służb PRL do kwoty przeciętnego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Jak czytamy, w wielu przypadkach oznaczało to obcięcie wypłat o połowę. Do emerytury przestały być wliczane lata służby. Restrykcje te objęty ok. 40 tys. osób. Sądy zostały zalane pozwami od funkcjonariuszy, wystarczyło bowiem przepracować tylko jeden dzień w służbach PRL, by mieć obniżone świadczenie. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, jednak ten wciąż nie wydał w tej sprawie werdyktu.

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Sonda
Czy emeryci w Polsce mają godne świadczenia
Najnowsze