Obniżyli ci wynagrodzenie przez koronawirusa? Sprawdź, jak dostać wyrównanie zasiłku

pieniądze złotówki
Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Dobra wiadomość dla osób, którym w wyniku pandemii obniżono pensje. Można składać wnioski o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego, chorobowego lub opiekuńczego. Wyjaśniamy, jak postępować, żeby otrzymać wyrównanie.

Wraz z początkiem pandemii w Polsce wielu pracodawców otrzymało dofinansowanie z tarczy antykryzysowej. Aby dostać wsparcie, firma musiała wykazać spadek obrotów i obniżyć pracownikom pensje. W rezultacie ZUS zaczął obliczać wysokość zasiłków dla pracujących rodziców, głównie matek, na niekorzystnych dla pracowników warunkach. Przy obliczeniach urząd uwzględniał obniżone wynagrodzenie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Młodzi toną w długach, ale w dobie pandemii chętniej regulują swoje zaległości

Od 9 października zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy. ZUS może obliczyć na nowo wysokość zasiłków, których kwota została obliczona na podstawie obniżonego przez pandemię wynagrodzenia. O ponowne obliczenie mogą starać się ci pracownicy, którym obniżono pensję przez koronawirusa, lub ich warunki zatrudnienia pogorszyły się w trakcie pobierania zasiłku.

Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w woj. lubelskim o pełnym zwolnieniu ze składek
Tańczące z promocjami 9 X

Przeliczenie będzie możliwe pod warunkiem, że została zachowana ciągłość między okresem pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku lub przerwa między korzystaniem ze świadczeń nie przekroczyła trzech miesięcy kalendarzowych. Wnioskodawca powinien napisać, że występuje o przeliczenie wypłaconego mu zasiłku, niższego ze względu na obniżony wymiar czasu pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus i lockdown. Zamknięte szkoły. Nowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców uczniów?

Jeżeli płatnikiem składek jest ZUS, wniosek można wysłać online, przez platformę PUE ZUS. Wówczas należy skorzystać z formularza ZAS-58, dołączając do niego skan wniosku. Jeżeli płatnikiem składek jest pracodawca, powinien on jak najszybciej przekazać ZUS otrzymany od pracownika wniosek.

Najnowsze