Wraz z początkiem pandemii w Polsce wielu pracodawców otrzymało dofinansowanie z tarczy antykryzysowej. Aby dostać wsparcie, firma musiała wykazać spadek obrotów i obniżyć pracownikom pensje. W rezultacie ZUS zaczął obliczać wysokość zasiłków dla pracujących rodziców, głównie matek, na niekorzystnych dla pracowników warunkach. Przy obliczeniach urząd uwzględniał obniżone wynagrodzenie.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Młodzi toną w długach, ale w dobie pandemii chętniej regulują swoje zaległości
Od 9 października zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy. ZUS może obliczyć na nowo wysokość zasiłków, których kwota została obliczona na podstawie obniżonego przez pandemię wynagrodzenia. O ponowne obliczenie mogą starać się ci pracownicy, którym obniżono pensję przez koronawirusa, lub ich warunki zatrudnienia pogorszyły się w trakcie pobierania zasiłku.
Przeliczenie będzie możliwe pod warunkiem, że została zachowana ciągłość między okresem pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku lub przerwa między korzystaniem ze świadczeń nie przekroczyła trzech miesięcy kalendarzowych. Wnioskodawca powinien napisać, że występuje o przeliczenie wypłaconego mu zasiłku, niższego ze względu na obniżony wymiar czasu pracy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus i lockdown. Zamknięte szkoły. Nowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców uczniów?
Jeżeli płatnikiem składek jest ZUS, wniosek można wysłać online, przez platformę PUE ZUS. Wówczas należy skorzystać z formularza ZAS-58, dołączając do niego skan wniosku. Jeżeli płatnikiem składek jest pracodawca, powinien on jak najszybciej przekazać ZUS otrzymany od pracownika wniosek.