Pilot TV

i

Autor: Michał Jarmoluk / CC0 / pixabay.com

Od 1 lipca wchodzi w życie nowa opłata. Kto zapłaci, a kto skorzysta z ulgi?

2020-06-29 12:53

Nowa opłata dotyczy firm dostarczających audiowizualne usługi medialne na żądanie - tzw. platformy VoD. Usługi VoD podbiły świat wideo i zmieniły sposób oglądania filmów. Miliony ludzi odcinają kabel i przełączają się do usług przesyłania strumieniowego online, aby uzyskać dostęp do preferowanych płatnych kanałów telewizyjnych 1 lipca 2020 r. wchodzą w życie zmienione przepisy nakładające na medialne giganty streamingowe daninę na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Od 1 lipca 2020 roku platformy streamingowe, takie jak Netflix, Ipla, Player, Amazon, HBO GO) mają obowiązek dokonywania wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Takie rozwiązanie wprowadzają nowe przepisy ustawy o kinematografii, zmienione tzw. tarczą 3.0. Nowa opłata wynosi 1,5 proc. przychodu uzyskanego przez firmy dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie (VoD) albo przychodu od wpływów reklamowych - w zależności od tego, który przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy. Natomiast dla serwisów streamingowych mających siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej opłata audiowizualna jest ustalana na podstawie przychodów uzyskiwanych w Polsce. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE: Nowe stawki podatku VAT. Zobacz, które produkty kupisz taniej

Niektóre firmy są zwolnione z opłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
* mikroprzedsiębiorcy
* firmy, których liczba wszystkich użytkowników usług audiowizualnych lub medialnych w poprzednim roku była niższa niż 1 proc. użytkowników usług szerokopasmowego internetu.

Ustawodawca uzasadnia wprowadzenie opłaty dla nadawców VOD koniecznością wsparcia rynku kinematografii w Polsce, który znacząco ucierpiał w związku z pandemią COVID-19 - kina nie mogły pokazywać filmów, a nowe produkcje zostały wstrzymane. Jednocześnie w związku z pandemią platformy streamingowe zarabiały krocie, bo przebywający w izolacji więcej korzystali z usług medialnych na żądanie. Netfliksowi w pierwszym kwartale tego roku przybyło na całym świecie 16 mln nowych subskrybentów i 709 mln dolarów zysków.

Zgodnie z danymi KRRiT w Polsce działa blisko 160 serwisów VoD, prowadzonych przez ok. 100 firm. Według szacunków rządu wpływy z opłaty miałyby wynieść ok. 15 mln zł do końca roku 2020 oraz co najmniej 20 mln zł rocznie w kolejnych latach.

Wypadek autobusu w Warszawie. Szczegóły od pracownika Ratusza [Super Raport]
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze