Sanatorium NFZ 2024 Jak otrzymać skierowanie ? Ile wynosi czas oczekiwania ?

i

Autor: Shutterstock

Sanatorium NFZ 2024

Od 1 maja będzie drożej. Podwyżki w sanatoriach

2024-04-14 12:06

NFZ opłaca zabiegi medyczne, ale kuracjusze muszą pokryć z własnej kieszeni część kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Od 1 maja ceny w sanatoriach pójdą w górę.

Spis treści

 1. Koszt pobytu w sanatorium
 2. Podwyżki w sanatorium od 1 maja 2024
 3. Niższe stawki od października 2024
 4. Pobyt w sanatorium. Za co nie płaci NFZ?
 5. Dodatkowe opłaty w sanatorium
 6. Kto nie płaci za pobyt w sanatorium?
 7. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Koszt pobytu w sanatorium

Pobyt w sanatorium w ramach NFZ nie jest całkiem za darmo. Kuracjusze korzystający z leczenia uzdrowiskowego dojeżdżają do uzdrowiska na własny koszt, a na miejscu ponoszą częściową odpłatność  za wyżywienie i zakwaterowanie. Wszystkie zabiegi przepisane przez lekarza uzdrowiskowego są za darmo. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wysokość dopłaty do zakwaterowania i wyżywienia w sanatorium uzdrowiskowym jest określona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Rozporządzenie to określa również, że dopłata ta jest zależna od standardu pokoju, w którym pacjent przebywa, oraz sezonu rozliczeniowego. Warto pamiętać, że pacjent skierowany do sanatorium nie wybiera ani sezonu, ani rodzaju pokoju. Miejsce w pokoju jest przydzielone w skierowaniu.

Podwyżki w sanatorium od 1 maja 2024

Podwyżka cen od 1 maja 2024 związana jest z rozpoczęciem sezonu letniego. W przypadku pokoju jednoosobowego, który jest najdroższą opcją w sanatorium, ceny od 1 maja będą wynosiły:

 • Pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 40,9 zł za dobę;
 • Pokój jednoosobowy w studiu - 37,4 zł;
 • Pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 33,2 zł.

Najtaniej jest w pokojach wieloosobowych, w których od 1 maja cena będzie wynosiła 14,9 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym z węzłem higieniczno-sanitarnym, 13,6 zł za łóżku w studiu wieloosobowym i 11,9 zł za łóżko w pokoju bez węzła higieniczno-sanitarnego.

Niższe stawki od października 2024

Ceny wrócą do niższych stawek 1 października 2024 roku. Pokój jednoosobowy będzie wtedy kosztował między 24,9 zł, a 32,6 zł, dwuosobowy od 14,2 zł do 19,5 zł, a miejsce w pokoju wieloosobowym będzie kosztować 10,6-12,5 zł.

 

Pobyt w sanatorium. Za co nie płaci NFZ?

przejazd do sanatorium i z powrotem,

 • częściowo wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach oraz wyżywienie i zakwaterowanie podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego,
 • pobyt opiekuna pacjenta,
 • dodatkowe rzeczy, za które obowiązują opłaty w miejscu położenia zakładu leczniczego, takie jak np. opłata klimatyczna,
 • zabiegi przyrodolecznicze i rehabilitacyjne niezwiązane z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Dodatkowe opłaty w sanatorium

Są jeszcze inne, dodatkowe koszty ponoszone w uzdrowisku, których kuracjusze często nawet się nie spodziewają. Sanatoria mogą w swoich regulaminach ustalać dodatkowe opłaty, np. za wymianę ręcznika, pościeli, telewizor, czajnik elektryczny czy parking.

Kto nie płaci za pobyt w sanatorium?

 • Dzieci i młodzież do ukończenia lat 18, a jeżeli kształcą się dalej – do ukończenia lat 26.
 • Dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku.
 • Dzieci uprawnione do renty rodzinnej.

Pobyt dziecka w sanatorium jest bezpłatny, ale opiekun dziecka ponosi pełną odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowisku. Nie może on też skorzystać ze zwolnienia lekarskiego – jego wyjazd odbywa się w ramach urlopu.

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Aby starać się o wyjazd do sanatorium finansowany przez NFZ musisz mieć aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych, karty informacyjne ze szpitali (w przypadku gdy byłaś/byłeś jego pacjentem) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to każdy lekarz mający podpisaną umowę z NFZ. Od 1 lipca 2023 kuracjusze otrzymują zamiast papierowych e-skierowania (elektroniczne), które mogą zobaczyć, a potem śledzić postępy dwóch kolejnych etapów przyznawania miejsca w kurorcie, na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania” lub w aplikacji moje IKP w zakładce „e-zdrowie”.

Tańczące z promocjami 04.04.2024

QUIZ PRL. Kultowe przedmioty PRL-u

Pytanie 1 z 14
Służyła do dogrzewania pomieszczeń jesienią i zimą:
QUIZ PRL. Znane marki Polski ludowej
Sonda
Byłeś kiedyś w sanatorium?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze