Przychodnia POZ

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Ubezpieczenie zdrowotne

Od 1 stycznia 2023 bezrobotni zyskają bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne

2022-10-13 10:34

Obecnie jest kilka metod uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego bez pracy, ale jak podaje Dziennik Gazety Prawnej, od 1 stycznia 2023 roku ma się to zmienić. Wystarczy wniosek do ZUS o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. Wciąż jednak będą zasady warunkujące dostęp do ubezpieczenia dla bezrobotnych.

Zmiany w bezpłatnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, od stycznia 2023 roku osoby bezrobotne i niezarejestrowane w pośredniakach będą mogły mieć ubezpieczenie zdrowotne, jeśli złożą wniosek do ZUS. Aby jednak być ubezpieczonym, ich dochody nie będą mogły przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia, oraz prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego źródła (np. zgłoszenia przez innego członka rodziny).

Obecnie w Polsce jest 800 tys. zarejestrowanych i bezrobotnych oraz ok. 2 mln osób bez żadnego ubezpieczenia, które nie są zarejestrowane w pośredniakach. Do tej pory te osoby również miały możliwość ubezpieczyć się w NFZ, ale nowy system wchodzący w życie 1 stycznia ma znacznie tu uprościć.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Jak mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy?

Osoby, które pracują np. na umowie o dzieło i nie są zatrudnione na umowie o pracę, nie mają z zasady ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą jednak zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczenia, za które muszą zapłacić.

Osoby bezrobotne mogą korzystać ze świadczeń NFZ, pod warunkiem, że zarejestrują się w urzędzie pracy. Po tym jak podejmą zatrudnienie, musza poinformować urząd o finansowaniu składek.

W przypadku utraty pracy, w ciągu 7 dni od utraty prawa do ubezpieczenia, można zostać zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego swojego małżonka. 

Sonda
Czy rejestrowałeś się kiedyś jako bezrobotny?
Najnowsze