Zmiany w bezpłatnym ubezpieczeniu zdrowotnym
Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, od stycznia 2023 roku osoby bezrobotne i niezarejestrowane w pośredniakach będą mogły mieć ubezpieczenie zdrowotne, jeśli złożą wniosek do ZUS. Aby jednak być ubezpieczonym, ich dochody nie będą mogły przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia, oraz prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego źródła (np. zgłoszenia przez innego członka rodziny).
Obecnie w Polsce jest 800 tys. zarejestrowanych i bezrobotnych oraz ok. 2 mln osób bez żadnego ubezpieczenia, które nie są zarejestrowane w pośredniakach. Do tej pory te osoby również miały możliwość ubezpieczyć się w NFZ, ale nowy system wchodzący w życie 1 stycznia ma znacznie tu uprościć.
Polecany artykuł:
Jak mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy?
Osoby, które pracują np. na umowie o dzieło i nie są zatrudnione na umowie o pracę, nie mają z zasady ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą jednak zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczenia, za które muszą zapłacić.
Osoby bezrobotne mogą korzystać ze świadczeń NFZ, pod warunkiem, że zarejestrują się w urzędzie pracy. Po tym jak podejmą zatrudnienie, musza poinformować urząd o finansowaniu składek.
W przypadku utraty pracy, w ciągu 7 dni od utraty prawa do ubezpieczenia, można zostać zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego swojego małżonka.