praca/rynek pracy

i

Autor: Materiały prasowe

Rynek pracy

Prawdziwe bezrobocie w Polsce. GUS ujawnił nowe dane

2022-09-28 13:30

Główny Urząd Statystyczny podał przeciętną stopę bezrobocia w kraju oraz na obszarze powiatów według stanu na dzień 30 czerwca 2022 r. W tym okresie stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,2 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach podkarpackim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim. A gdzie sytuacja na rynku pracy jest najlepsza i bez większego problemu można znaleźć zatrudnienie?

Stopa bezrobocia w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w całej Polsce z dokładnym podziałem na województwa i powiaty oraz miasta na prawach powiatu. Dane dotyczą czerwca 2022 roku. Jak sytuacja wygląda? W tym czasie stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,2 proc. Najwyższa stopa bezrobocia była w województwach podkarpackim 8,9 proc., warmińsko-mazurskim 8,1, świętokrzyskim 7,7, podlaskim oraz kujawsko-pomorskim 7,3 proc., a także zachodniopomorskim 6,6 proc. O wiele lepiej sytuacja wygląda w województwach: łódzkim 5,8 proc., dolnośląskim i małopolskim oraz pomorskim 4,5 proc., lubuskim i mazowieckim 4,4 proc. Najlepiej w tym zestawieniu wypadają województwa śląskie ze stopą bezrobocia na poziomie 4 proc. i wielkopolskie ze stopą bezrobocia na poziomie 2,8 proc.

Miasta i powiaty z największym i najmniejszym bezrobociem

A w jakich miastach Polski bezrobocie jest najwyższe? Okazuje się, że najtrudniej znaleźć pracę w Grudziądzu, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 11 proc., Przemyślu 9,8 proc. i Radomiu 9,6 proc. Najniższą stopę bezrobocia zanotowano w Poznaniu 1,1 proc., Sopocie 1,5 proc., Wrocławiu 1,6, Warszawie 1,7 proc. i Katowicach 1,8 proc.

A w jakich powiatach sytuacja wygląda najgorzej? Z danych GUS wynika, że rekordowa stopa bezrobocia jest w powiecie szydłowieckim i sięga aż 25 proc. Natomiast najmniejsza jest w powiecie poznańskim na poziomie 1,2 proc. 

Sonda
Praca zdalna - jesteś za czy przeciw?
Forum w Karpaczu 2022: Marlena Maląg
Najnowsze