Czarnek, nauczyciele

i

Autor: Shutterstock, Marek Kudelski/Super Express Czarnek, nauczyciele

Pensje w Polsce

Od 1 stycznia 2023 podstawowa pensja nauczyciela jest niższa niż płaca minimalna! Jak to możliwe?

2023-01-04 20:10

Od 1 stycznia 2023 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli w trzech z sześciu grup zaszeregowania jest niższe od wynagrodzenia minimalnego w gospodarce. Jak to możliwe i co to oznacza? Czy w takiej sytuacji nauczyciele dostaną dodatkowe świadczenia wyrównawcze?

Pensje nauczycieli w Polsce

Od stycznia 2023 r. wzrosła płaca minimalna w Polsce i wynosi już 3490 zł. Minimalna stawka godzinowa wynosi teraz 22,80 zł. Teoretycznie osoba zatrudnia na umowę o pracę na pełnym etacie nie powinna mieć mniejszego wynagrodzenia miesięcznego. Okazuje się jednak, że zasada ta nie dotyczy w 2023 roku nauczycieli, bowiem ich wynagrodzenie zasadnicze może być niższe - wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi 3424 zł. To o 66 zł mniej niż wynosi płaca minimalna. I to nie koniec zmian. 

Od 1 lipca 2023 wynagrodzenie minimalne za pracę wzrośnie o kolejne 110 zł – do 3600 zł. To oznacza, że płaca minimalna w ciągu pół roku wzrośnie aż o 19,6 proc., czyli o 590 zł. Tymczasem plan podwyżek dla nauczycieli tak dobry nie jest. W 2023 r. rząd zaplanował podwyżkę płacy nauczycieli w wysokości zaledwie 7,8 proc. Podwyżka ta nie tylko nie zrekompensuje nauczycielom rekordowej inflacji z roku poprzedniego (w listopadzie – 17,5 proc.), ale także prognozowanej inflacji w 2023 r., czyli 9,8 proc.

Co w takiej sytuacji, kiedy to pensja nauczyciela jest niższa niż najniższa krajowa płaca? Okazuje się, że osoby, których wynagrodzenie jest niższe od stawek minimalnych, mają prawo do dodatku wyrównawczego wypłacanego przez pracodawcę.

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Czy nauczyciele powinni więcej zarabiać?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze