Nauczyciel

i

Autor: InstagramFOTOGRAFIN/Pixabay/cc0 Składy kadrowe w szkołach udało się dopiąć, ale nie było łatwo

Dodatek inflacyjny 2022

2 tysiące złotych dla nauczycieli. Czy rząd wypłaci dodatek inflacyjny?

2022-12-21 16:09

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) domaga się wypłaty jednorazowego dodatku inflacyjnego. Związkowcy skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym wskazali źródło jego finansowania. Resort edukacji nie odpowiedział na wezwanie.

Dodatek inflacyjny dla nauczycieli. Czy zostanie wypłacony?

"Dodatek inflacyjny nie jest systemowym rozwiązaniem - zminimalizuje jednak spadek płacy realnej nauczycielek i nauczycieli (...). Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmował szereg działań w celu poprawy sytuacji materialnej nauczycieli. Zgłaszał poprzez posłów i senatorów stosowne poprawki zwiększające wynagrodzenie o 20 proc., apelował do Ministra Edukacji i Nauki, a także do Pana Premiera o podjęcie rozmów i działań, które odmrożą wzrost wynagrodzenia nauczycieli i urealnią ich płace" - brzmi fragment cytowanego przez Portal Samorządowy listu prezesa ZNP Sławomira Broniarza do premiera Mateusza Morawieckiego.

Sławomir Broniarz podkreśla, że zamrożenie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli w 2021 roku spowodowało realny spadek płacy tej grupy zawodowej w roku 2022. Zaznaczył również, że wszystkie działania związku były odrzucane przez ministra Przemysława Czarnka oraz posłów rządowej koalicji.

"Problemu nie rozwiązała inicjatywa poselska zwiększająca od maja 2022 r. wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. Fakt ten w żaden sposób nie urealnił wynagrodzeń nauczycieli. Był natomiast przyczyną narastającej frustracji wśród tej grupy zawodowej i dalszego obniżenia prestiżu zawodu nauczyciela" - wskazuje Sławomir Broniarz cytowany przez Portal Samorządowy.

Rządowe decyzje źle przyjęte przez środowiska nauczycielskie

Prezes ZNP poinformował, że decyzja zwiększająca od września 2022 r. wynagrodzenie wyłącznie nauczycieli początkujących i pozostawiająca na niezmienionym poziomie wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, którzy stanowią przeszło 82 proc. zatrudnionych została bardzo źle przyjęta zarówno przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz środowisko nauczycielskie.

"Decyzja ta nie tylko podzieliła środowisko, ale również pogłębiła poczucie niesprawiedliwości, niezadowolenia i rozczarowania wśród tej grupy zawodowej. Na ten fakt nałożyła się galopująca inflacja i zapowiedź wzrostu wynagrodzenia nauczycieli w 2023 r. tylko o 7,8 proc. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje i domaga się wypłacenia do końca grudnia 2022 r. jednorazowego dodatku inflacyjnego" - wyjaśnia w liście do premiera prezes ZNP.

Jako źródło finansowania ZNP wskazuje niewykorzystaną kwotę rezerwy budżetowej w wysokości 1,3 mld zł oraz dodatkowe środki przeznaczone na TVP w wysokości 700 mln zł.

Sonda
Czy nauczyciel to poważany zawód?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze