Koronawirus

i

Autor: Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels Koronawirus

Od dzisiaj twardy lockdown do 10 stycznia. Odwołany sylwester i godzina policyjna. Koronawirus w Europie

2020-12-16 9:05

Zachodnie rządy zaostrzają przepisy w walce z koronawirusem. W Niemczech od środy, 16 grudnia do 10 stycznia 2021 roku obowiązuje twardy lockdown - z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia. Odwołano wszystkie większe imprezy sylwestrowe. Z kolei obywateli francuskich od 15 grudnia obowiązuje policyjna od godz. 20 do godz. 6. Zostanie ona zawieszona na czas świąt, ale Sylwester Francuzi spędzą w domu.

Nowy lockdown. Nadchodzi trzecia fala koronawirusa

- Okres sylwestra i ferii to kluczowe chwile, które będą skutkowały ewentualną trzecią falą pandemii - ostrzega minister zdrowia Adam Niedzielski. Polski rząd nie ogłosił nowych restrykcji na koniec roku, co uczyniły już rządy innych państw. Holandia, Francja czy Niemcy zdecydowały się na wprowadzenie twardego lockdownu aż do połowy stycznia. W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 952 kolejne zgony z powodu Covid-19 i 27 728 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To smutny rekord liczby zgonów za naszą zachodnią granicą. Z powodu zagrożenia trzecia falą koronawirusa i planowymi szczepieniami na początku roku, do tego czasu rządy wielu państw wprowadzają ostre restrykcje, w tym zakaz wychodzenia z domu w czasie Sylwestra.

Twardy lockdown w Niemczech potrwa od 16.12 do 10.01.2021. W tym czasie nasi zachodni sąsiedzi muszą ograniczyć spotkania prywatne do dwóch gospodarstw domowych, ale zawsze na łączną liczbę 5 osób. Do limitu nie wlicza się dzieci i młodzieży do lat 14. Na czas Bożego Narodzenia rząd Angeli Merkel dopuszcza możliwość spotkania w ramach 5 gospodarstw domowych, pod warunkiem, że jest to najbliższa rodzina (ponownie osoby do 14. roku życia nie są wliczane).

ZOBACZ TAKŻE: NOWE KARY za brak maseczki! Projekt ustawy w Sejmie!

Sonda
Czy rząd w Polsce powinien wprowadzić twardy lockdown na czas świąt i sylwestra?

Restrykcje obowiązują jednak w Sylwestra. Niemcy zakazali sprzedaży fajerwerków i gromadzenia się w miejscach publicznych. Od 16 grudnia zamknięte zostają niektóre sklepy i większość punktów usługowych. Otwarte pozostaną sklepy z niezbędnym zaopatrzeniem np. sklepy spożywcze, apteki, zoologiczne i ze sprzedażą choinkę. A także: optycy, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, warsztaty rowerowe, banki i kasy oszczędnościowe, urzędy pocztowe, pralnie i punkty sprzedaż gazet. Do 10 stycznia pozostaną również zamknięte wszystkie szkoły.

We Francji od 15.12 wprowadzono godzinę policyjną (22-6). Zakaz wychodzenia z domu w tych godzinach będzie obowiązywał w Sylwestra, jednak zostanie zawieszony na czas świąt Bożego Narodzenia. Z kolei w Holandii zamknięte zostaną wszystkie sklepy, poza sprzedającymi produkty pierwszej potrzeby, oraz muzea, teatry, salony fryzjerskie.

Restaurator powiesił się przez lockdown? Wstrząsające komentarze po jego śmierci. "Takich ludzi będzie więcej"
Najnowsze