Restauracje będą mogły otworzyć się w reżimie sanitarnym

i

Autor: Shutterstock

Od jutra luzowanie obostrzeń. Co i kiedy zostanie otwarte?

2021-05-27 11:43

Możliwość skorzystania z usług restauracji także w lokalu, otwarcie klubów fitness i siłowni, powrót koncertów - tak ma wyglądać zgodnie z obowiązującymi przepisami luzowanie obostrzeń w kolejnych dniach. - Sytuacja epidemiczna pozwala na otwieranie kolejnych branż - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Dodała, że dotychczasowe poluzowania, np. w sferze edukacji, nie wpłynęły negatywnie na sytuację epidemiologiczną.

Już od jutra rusza gastronomia wewnętrzna. Restauratorzy przyjmą pierwszych gości w lokalu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bary i restauracje już dziś mogą obsługiwać gości, ale wyłącznie na terenie ogródków piwnych. Restauracje otworzą się w reżimie sanitarnym. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik, a gości w lokalu może być maksymalnie 50 proc. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m - chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m (licząc od powierzchni stolika).

Odżyje branża weselna. Od piątku 28 maja w uroczystościach tj. komunie czy wesela będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Co istotne, do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Trzeba znosić obostrzenia

Zamrożona od miesięcy branża fitness wznowi treningi na siłowniach. Otworzą się baseny i kryte obiekty sportowe. Obowiązuje limit 50 proc. obłożenia obiektu, który dotyczy również publiczności. Zajęte może być co drugie miejsce na widowni. Limit osób obowiązywać będzie także w siłowniach: jedna osoba na 15 mkw. Tego dnia ruszą też zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi, w których uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 250 osób.

Sonda
Czy pójdziesz na siłownię lub zajęcia fitness, gdy kluby zostaną otwarte?

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przyznała, że sytuacja epidemiczna pozwala na otwieranie kolejnych branż. - Na pewno jeszcze nie będzie tak, że raptem wszystko zostanie otwarte, nie będzie żadnych zakazów i wytycznych sanitarnych. Spodziewamy się, że lato będzie w kwestii zakażeń koronawirusem spokojne. Z niepokojem patrzymy jednak na jesień. I tu znów wracamy do kluczowej sprawy - szczepień. Bez nich kolejne wzrosty na jesieni są więcej niż pewne - stwierdziła prof. Marczyńska.

Nowe promocje w Biedronce! Banany za 1,99 zł, Nutella za 8,99 zł i kapsułki do prania za 11,95 zł

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze