Ustawa została w naszym kraju wprowadzona 30 listopada 2016 roku, a podstawowe rachunki miały działać już od 8 lutego 2017 roku, to jednak przepisy pozwalające karać za ich brak zaczną obowiązywać dopiero od 8 sierpnia bieżącego roku. Większość instytucji czeka z ich wprowadzeniem niemalże do ostatniej chwili.
Zobacz także: Wielkie zmiany w BZ WBK. Co to oznacza dla klientów
Podstawowy rachunek płatniczy zgodnie z przepisami nie może być obciążany miesięcznymi opłatami za prowadzenie konta czy użytkowanie karty. Dodatkowo bezpłatne musi być 5 przelewów w miesiącu, wszystkie wypłaty z bankomatów banku oraz co najmniej 5 wypłat w bankomatów innych instytucji. Po przekroczeniu tych limitów pobierane opłaty nie mogą być wyższe niż w innych rachunkach oferowanych przez bank. Dostęp do rachunku musi być również dostępny w oddziale, oczywiście w sytuacji gdy dany bank posiada własne oddziały.
Niestety podstawowy rachunek płatniczy będzie dedykowany wyłącznie osobom nieposiadającym konta w innym banku czy SKOK-u. Bank będzie upoważniony do sprawdzenia takiej informacji w centralnej informacji o rachunkach bankowych.
Sprawdź również: Kredyt gotówkowy. Jak zaciągnąć go szybko i bezpiecznie?
Za opóźnienia Komisja Nadzoru Finansowego może wprowadzić kary na poziomie maksymalnie 1 mln złotych dla banku oraz 100 tys. złotych dla SKOK-u. Większość banków przygotuje takie oferty na początku sierpnia. Bank Pocztowy będzie miał podstawowe konto od 1 sierpnia, PKO BO od 4 sierpnia, a ING Bank Śląski i BGŻ BNP Paribas 6 sierpnia.
Źródło: gazeta.pl