pieniądze radość wygrana

i

Autor: Shutterstock

Kredyt gotówkowy. Jak zaciągnąć go szybko i bezpiecznie?

2018-04-22 20:00

Kredyt gotówkowy to obecnie jedno z najpopularniejszych źródeł pozyskiwania dodatkowego finansowania. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych ofert, a także złożoność procesu kredytowania, pozyskanie finansowania może się okazać żmudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem. Czy można przez niego przejść szybko i skutecznie?

Zwiększają się potrzeby konsumpcyjne Polaków, co ma bezpośredni wpływ na stale rosnącą popularność kredytów gotówkowych. Jednak w wielu sektorach pensje pozostają niezmienne. Zastrzykiem dla budżetu firmowego lub domowego mogą stanowić kredyty gotówkowe. Często jednak osoby starające się o dodatkową pożyczkę nie przewidują, że proces ten jest złożony i wymaga dokładnej analizy oraz odpowiedniego przygotowania. Czasem nawet drobna pomyłka może opóźnić uruchomienie pożyczki lub wpłynąć na odmowną decyzję banku.

Jak się przygotować?
Osoby decydujące się na pożyczkę powinny dobrze przygotować się do jej pozyskania. Kluczowe jest poznanie rynku w tym zakresie. Instytucje bankowe stale prześcigają się w atrakcyjności ofert oraz zapewniają minimum formalności, dlatego w pierwszym etapie warto przede wszystkim przeanalizować propozycje poszczególnych banków zarówno pod kątem ceny, jak i niezbędnych dokumentów finansowych.

Sprawdź także: Czy warto nadpłacić kredyt we franku? [OPINIA EKSPERTA]

Po wybraniu konkretnej oferty i spełnieniu wszelkich formalności, kredytobiorca może udać się do placówki w celu złożenia wniosku. Pracownik banku w pierwszej kolejności sprawdzi na podstawie przedstawionych dokumentów, jego zdolność kredytową. Jeżeli analiza przebiegnie pozytywnie złoży wniosek kredytowy w systemie. Następnie trafi on do właściwej weryfikacji w Centrali.

Sprawozdanie finansowe to podstawa
Każdy z banków ma określoną listę dokumentów, które należy przedstawić. Kluczowe jednak jest przygotowanie sprawozdania finansowego za poprzedni rok (najczęściej jest to PIT), zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS oraz US, a także tzw. dokumenty rejestrowe. Jest to najczęściej dowód osobisty kredytobiorcy oraz wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po przedstawieniu wszystkich niezbędnych dokumentów bank bada zdolność klienta. Wprowadzając wniosek kredytowy zostaje równocześnie pobrany raport z Biura Informacji Kredytowej, który wskazuje na jego bieżące zobowiązania.

Czytaj też: Ponad 1,6 mln zł kary dla firm pożyczkowych

Jeśli po analizie banku, zdolność kredytowa jest na akceptowalnym poziomie, sprawdzany jest tzw. profil klienta. Jest to wewnętrzna ocena placówki, na którą składa się wiele zmiennych. Kryteria określane są przez dział ryzyka danego banku a sposób liczenia odbywa się poprzez wbudowany w system bankowy algorytm. Dopiero po pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej i utrzymaniu pozytywnego profilu, klient otrzymuję ofertę kredytową.

Inni też mają głos
Nie tylko przedsiębiorcy pozyskują finansowanie. Duży odsetek stanowi też grupa klientów posiadających umowę o pracę. W tym przypadku wymaganym dokumentem jest zaświadczenie o zarobkach lub ostatnie wpływy na konto. Banki najprzychylniej patrzą na kredytobiorców, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Zobacz również: Konsumencie, zobacz, gdzie możesz szukać pomocy

Takie osoby to najbardziej pożądani klienci, ponieważ mają stałe źródło dochodów, co nie oznacza, że będąc zatrudnionym na czas określony lub w oparciu o umowę zlecenie czy dzieło nie możemy starać się o finansowanie. Kluczowa może okazać się także kwestia premii i innych ruchomych składników wynagrodzenia. Wiele banków jest w stanie uwzględnić je podczas wyliczania zdolności kredytowej, jednak pod warunkiem, że zostaną one uznane za regularne.

Autorką tekstu jest Katarzyna Weber, dyrektor Działu Analiz Futuro Finance

Najnowsze