Emerytura po zmarłym

i

Autor: Shutterstock

Świadczenia ZUS

Odbierasz zaległą emeryturę? Uważaj, możesz wpaść "pułapkę świadczeniową"!

2022-12-08 10:34

Jednorazowa wypłata zaległych świadczeń, czasem nawet za wiele lat, sprawia, że otrzymujący może przekroczyć próg skali podatkowej. Ministerstwo Finansów nie zmieni zasad opodatkowania takich osób - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Większy podatek dochodowy przez zaległe świadczenia? RPO: To czerpanie dodatkowych korzyści

Takie podejście negatywnie ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, że "gdyby świadczenia były wypłacane regularnie i rozliczane na bieżąco na podstawie obowiązujących w danym momencie przepisów, to nie dochodziłoby do przekroczenia progu podatkowego."- informuje Money.pl. Portal dodaje, że w ocenie RPO jest to czerpanie dodatkowych korzyści majątkowych przez państwo, "bo zwracane są należne świadczenia, które obywatelowi nie zostały wypłacone terminowo".

Według danych "DGP" po wygranych w sądzie sprawach wypłacono już 287 mln zł świadczeń. Średnia kwota na osobę to 130 tys. zł. Wiceminister finansów Artur Soboń zaznaczył, że jakiekolwiek zmiany miałyby doprowadzić do większych komplikacji przy podatkowym rozliczaniu.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski
Sonda
Czy dorabiasz do emerytury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany