Odlatujemy w kosmos. Średnia pensja ostro w górę. Wyniki zaskoczyły nawet ekspertów

i

Autor: jarmoluk /Pixabay.com "Odlatujemy w kosmos". Średnia pensja ostro w górę. Wyniki zaskoczyły nawet ekspertów

"Odlatujemy w kosmos". Średnia pensja ostro w górę. Wyniki zaskoczyły nawet ekspertów

2021-04-21 16:58

Marzec 2021 roku zakończył się kolejnym wzrostem, średnia pensja urosła w tym miesiącu o 8 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Według tych danych w Polsce, w sektorze przedsiębiorstw, zarabiamy teraz przeciętnie 5 929,05 złotych brutto miesięcznie. Jednak w tym samym okresie zatrudnienie w sektorze spadło o 1,3 procenta w porównaniu z zeszłym rokiem. Informacje na ten temat zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Co spowodowało tak duży wzrost średniego wynagrodzenia?

Według Głównego Urzędu Statystycznego kluczowym aspektem wzrostu wynagrodzenia w marcu, były między innymi wypłaty premii kwartalnych. Wynagrodzenie w marcu wzrosło o 6,5 procenta w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksperci natomiast przewidywali, że wzrośnie jedynie o 4 procenty. "Spowodowane było to m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych, wynagrodzeń za nadgodziny (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń), a także większą liczbą dni roboczych w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem" - napisano na stornie GUS

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że średnia pensja wynosi niemal 6 tys. zł brutto

Oprócz wzrostu średniego wynagrodzenia w marcu, Główny Urząd Statystyczny podał do wiadomości również fakt, że spadło, o 1,3 procenta, zatrudnienie patrząc na dane rok do roku. Ten wynik także różni się od przewidywań ekspertów, choć nieznacznie, ci przewidywali, że zatrudnienie spadnie o 1,2 procenta. Podano również informacje na temat produkcji przemysłowej. Ta wzrosła, w porównaniu do zeszłego roku, aż o 18,9 procenta. 

Tak dobre wyniki, na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, postanowili skomentować ekonomiści mBanku, którzy napisali po prostu, że "Uwaga, odlatujemy w kosmos"

Super Raport 21.04 (Goście: Bogdan Zdrojewski - senator PO, Mirosław Suchoń - Polska 2050), Sedno Sprawy: Krzysztof Sobolewski - PiS
Sonda
Czy wzrost średniego wynagrodzenia będzie miał realny wpływ na ogólny wzrost pensji w kraju?
Najnowsze