Komunikacja miejska

i

Autor: Pexels

Rozliczenie podatkowe

Odliczenie kosztów dojazdu do pracy. Kiedy można odliczyć i czy to się opłaca?

2023-03-24 4:00

W związku z rosnącymi cenami paliw wiele osób przesiadło się do komunikacji miejskiej licząc na oszczędności. Niestety radość nie trwała długo - cena biletów również poszybowały w górę. Istnieje jednak możliwość odliczenia dojazdu do pracy w deklaracji podatkowej. Jak to zrobić?

Koszt dojazdu do pracy. Czy można je uwzględnić w rozliczeniu podatkowym?

Podczas rozliczenia podatkowego istnieje możliwość odliczenia opłat związanych z dojazdami do pracy w ramach kosztów uzyskania przychodu. Mowa o biletach na pociąg, tramwaj czy autobus. Nie każdy jednak może to zrobić.

Koszty odliczenia zazwyczaj są odliczane przez pracodawcę - nie pracownika. Pracodawca uwzględnia je na etapie obliczania i wypłacania wynagrodzenia. Aby do tego doszło, pracownik jest zobowiązany do złożenia odpowiedniego oświadczenia.

Rozliczenia kosztów dojazdu do pracy. Na czym to polega?

"Polega to na zastosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów przez pracodawcę podczas obliczenia comiesięcznego wynagrodzenia. Przedsiębiorca zobowiązany jest z częstotliwością raz na miesiąc odliczyć od pensji danego podatnika odpowiedni koszt dojazdu do pracy i w formie zryczałtowanej przekazać taką kwotę urzędowi skarbowemu łącznie z zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych" - wyjaśnia portal money.pl.

Jak tłumaczy redakcja portalu money.pl  "dzięki takiemu trybowi rozliczenia kosztów dojazdu do pracy już w trakcie roku będziesz otrzymywać nieco wyższe wynagrodzenie, ponieważ koszty te pomniejszają podstawę opodatkowania, a co za tym idzie, płacona przez pracodawcę zaliczka na podatek dochodowy będzie mniejsza".

W przypadku, gdy pracodawca nie uwzględni tych kosztów możesz to zrobić samodzielnie wpisując odpowiednią kwotę w sekcji D formularza PIT-37 lub w części E formularza PIT-36.

Limity odliczeń są zróżnicowane. Od czego zależą?

Pracownik etatowy ma prawo do zastosowania kwoty w wysokości 300 zł miesięcznie, pracownik "miejscowy" może zastosować kwotę w wysokości 250 zł.

Aby skorzystać z możliwości odliczenia należy spełnić określone warunki. Zakład pracy musi znajdować się poza miejscem stałego zamieszkania podatnika. 

Przy odliczaniu kwoty kosztów dojazdów do pracy obowiązują limity roczne. Jak wyjaśnia portal money.pl limity różnią się od siebie w zależności od lokalizacji miejsca pracy czy od liczby stosunków pracy, w jakich jesteś zatrudniony. Wynoszą one odpowiednio:

  • 3000 zł w przypadku pracownika miejscowego, jeśli ma tylko jeden stosunek pracy;
  • 4500 zł w przypadku pracownika miejscowego, zatrudnionego w kilku miejscach i posiadającego co najmniej dwa stosunki pracy;
  • 3600 zł w przypadku pracownika dojeżdżającego do pracy z innej miejscowości, przy jednym stosunku pracy;
  • 5400 zł w przypadku pracownika dojeżdżającego do pracy z innej miejscowości, przy dwóch lub większej liczbie stosunków pracy, jeśli nie otrzymuje dodatku za rozłąkę
Sonda
Czy uwzględniasz koszty dojazdu do pracy w rozliczeniu podatkowym?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze