Jak czytamy w komunikacie MF, Elastyczna Linia Kredytowa MFW przyznawana jest jedynie krajom o stabilnych fundamentach makroekonomicznych, realizujących skuteczną politykę gospodarczą. Tym samym Fundusz potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną.
Sprawdź także: Złoty zdaniem resortu finansów w dobrej formie
„Obserwowana w ostatnich latach stopniowa poprawa sytuacji w otoczeniu zewnętrznym Polski, zwłaszcza w strefie euro, przyczyniła się do złagodzenia zagrożeń dla polskiej gospodarki. Jednocześnie pojawiły się nowe istotne ryzyka, które poprzez kanały międzynarodowego handlu i przepływów finansowych mogą negatywnie oddziaływać na polską gospodarkę. Należą do nich przede wszystkim niepewność odnośnie do ostatecznego wpływu Brexitu na gospodarki krajów UE, silniejsza od oczekiwanej reakcja rynków na normalizację polityki monetarnej w USA i innych gospodarek rozwiniętych potęgująca ryzyko zwiększonych wahań w międzynarodowych przepływach kapitałowych, napięcia w sektorze bankowym krajów strefy euro oraz utrzymujące się napięcia geopolityczne" – to główne czynniki, które jak poinformował resort finansów, przesądziły o utrzymaniu dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej na kolejne dwa lata.
Czytaj też: Szefowa MFW winna! Christine Lagarde straci stanowisko?
Polska korzysta z dostępu do linii kredytowej MFW od 2009 r. Oprócz naszego kraju wykorzystuje ją także Kolumbia i Meksyk.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że zamierza w dalszym ciągu traktować Elastyczną Linię Kredytową jako instrument zapobiegawczy i nie zamierza dokonywać wypłat środków w ramach przyznanego instrumentu.
Źródła: MF