OFE do likwidacji - to może oznaczać WIELKĄ OBNIŻKĘ emerytur

2021-02-26 15:27
Pijany emeryt urządził AWANTURĘ w domu! Gdy przyszła policja, zrobił TO!
Autor: stevepb/Pixabay Pijany emeryt urządził AWANTURĘ w domu! Gdy przyszła policja, zrobił TO!

OFE szykuje się do likwidacji, na czym straci pół miliona kobiet w Polsce. Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie oznaczała dla nich niższe emerytury, ostrzegają eksperci.

Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych może bardzo negatywnie odbić się na 500 tys. kobiet. Sprawę opisał szczegółowo portal prawo.pl, który przypomina, że w tej chwili paniom w wieku 65 lat ZUS ponownie przelicza emeryturę, co jest dla nich niezwykle korzystne. Dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń WPiA UW obliczył, o ile wyższą emeryturę otrzymują kobiety w wieku 65 lat względem świadczenia wyliczonego dla nich w wieku 60 lat. Z obliczeń eksperta wynika, że w 2014 roku świadczenie wzrosło o 39,02 proc., w 2018 r. o 42,79 proc., a w 2020 r. aż o 62,54 proc.

Jak podaje portal, kluczem do skokowej zwyżki emerytury jest posiadanie prawa do okresowej emerytury kapitałowej. Warunkiem jej otrzymania jest posiadanie na subkoncie kwoty równej dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego (na tę chwilę kwota ta wynosi 4598,20 złotych).

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

- Po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tym że do obliczenia emerytury przyjmuje się średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku – wytłumaczył cytowany przez portal radca prawny dr Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytut Emerytalnego.

MEGA PETARDA w Biedronce! Hitowa kolekcja prosto z Hollywood

Okresowe emerytury kapitałowe przysługują:

  • kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku
  • w przeszłości przystąpiły do któregokolwiek z Otwartych Funduszy Emerytalnych i mają ustalone prawo do emerytury powszechnej
  • uzbierały odpowiednią sumę pieniędzy na subkoncie w ZUS, czyli konto, na które trafiają wpłaty z Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze