Inflacja błyskawicznie pochłania siłę nabywczą polskiego pieniądza

i

Autor: NBP Inflacja błyskawicznie pochłania siłę nabywczą polskiego pieniądza

Ogromna inflacja w lutym. GUS podał wstrząsające dane

2022-03-15 10:32

Na Ukrainie wciąż trwa wojna. Światowa gospodarka musi radzić sobie z efektami agresji Putina. Tymczasem Polska od dawna ma problem z inflacją i drożyzną. GUS podał dane za luty i przewartościowane dane za styczeń, a więc okres jeszcze sprzed wojny. Wynika z nich, że lutowa inflacja wyniosła (rok do roku) 8,5 proc. Z kolei styczniowa inflacja, po przeszacowaniu, wyniosła 9,4 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. wzrosły rdr o 8,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 9,4 proc., a mdm wzrosły o 1,9 proc.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lutym o 8,1 proc. rdr i spadku o 0,5 proc. mdm.

Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 9,2 proc., a mdm wzrosły o 1,9 proc.

Zobacz: Polski rynek pracy opustoszał. Rzecznik MŚP mówi nam o efektach wojny na Ukrainie

Niemal 8 na 10 przedsiębiorstw obawia się, że niepohamowany wzrost cen przełoży się na opóźnienia w płatnościach w relacjach B2B, przeszkadzając w przywróceniu obrotów do poziomu sprzed pandemii – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

BIG InfoMonitor przypomniało, że w styczniu br. inflacja konsumencka wyniosła 9,2 proc. rok do roku i jest najwyższa od 20 lat.

- Wzrost cen nakręcają przede wszystkim surowce energetyczne, takie jak gaz, ropa naftowa i węgiel, ale także spowodowane przez pandemię kłopoty z łańcuchami dostaw. Rozpoczęta 24 lutego wojna w Ukrainie jeszcze wzmocniła te trendy i dodała kolejne powody podwyżek – zwiększoną ostrożność inwestorów wobec tej części Europy, m.in. także do polskiego rynku, co już przekłada się na osłabienie naszej waluty, a może też wpłynąć na inwestycje - wskazał BIG InfoMonitor.

Sprawdź również: Chcesz płacić mniej za gaz? Śpiesz się, bo we wtorek ostatni termin!

Podkreślił, że z projekcji inflacji Rady Polityki Pieniężnej wynika, iż w tym roku najpewniej będzie ona dwucyfrowa. Rada na ten rok przewiduje z 50-proc. prawdopodobieństwem wzrost cen w przedziale 9,3-12,2 proc. W 2023 roku między 7,0 a 11,0 proc., a w 2024 roku 2,8-5,7 proc.

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: W nowy rok wejdziemy z dwucyfrową inflacją
Sonda
Czy wierzysz, że w tym roku uda się obniżyć inflację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze