Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ogromna zmiana w ZUS. Już nigdy nie dostaniesz od nich listu. Jak sprawdzić stan konta?

2020-07-09 14:38

W lipcu, w związku z pandemią koronawirusa, ZUS wprowadza dużą zmianę w formalnościach. Mówiąc krótko, oznacza to, że ubezpieczeni nie otrzymają od zakładu listów. Jak można teraz sprawdzić stan konta?

- W tym roku informację o stanie konta ubezpieczonego będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych. Tylko osoby, które wystąpią o to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takie dane otrzymają w wersji papierowej – listem albo w placówce ZUS. Informację udostępnimy po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie - poinformował ZUS.

Informację o stanie swojego konta na PUE znajdziecie wchodząc do kategorii "Panel ubezpieczonego". Następnie wybrać należy zakładkę "Informacje o stanie konta" a potem kliknąć na informację za 2019 r. Informacje, które tam znajdziecie dotyczą stanu środków w ZUS według stanu na 31 grudnia 2019 roku.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

- Wszyscy ubezpieczeni, w tym ci, którzy w 2019 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy - przypomina ZUS.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze