Adam Glapiński

i

Autor: Shutterstock, Marek Kudelski/Super Express Glapiński: mamy zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec cyklu podwyżek stóp procentowych

Euro w Polsce

Ogromne zagrożenie dla zamożności Polaków. Glapiński straszy wprowadzeniem euro w Polsce

2022-08-16 12:34

We wtorek, na portalu niezależna.pl pojawił się fragment wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Poruszył w nim między innymi kwestię wprowadzenia Polski do strefy euro. Wyjaśnił również, z czym - jego zdaniem - mogłaby wiązać się taka zmiana.

Prezes NBP o wprowadzeniu euro w Polsce

Na portalu niezależna.pl pojawiła się wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Dotyczyła ona między innymi kwestii wprowadzenia Polski do strefy euro.

"Będzie niewielki przyrost, czasami zatrzymanie. W rezultacie nie będziemy już tak szybko zmniejszali obecnego dystansu do bogatszych krajów. To jest niekorzystne dla każdego Polaka z punktu widzenia jego perspektyw zamożności" - w ten sposób podsumował ewentualne wprowadzenie waluty euro w naszym kraju. 

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Adam Glapiński o likwidacji polskiego złotego w "Gazecie Polskiej"

We wtorek na Niezalezna.pl opublikowany został fragment wywiadu, jakiego prezes NBP Adam Glapiński udzielił "Gazecie Polskiej". "Trzeba więc apelować nie tylko do patriotyzmu Polaków, lecz także do ich czysto materialnego interesu. Likwidacja polskiego złotego, samodzielnego banku centralnego i stworzenie rządu podporządkowanego elicie brukselskiej zaprzepaszcza realizację naszych patriotycznych marzeń. To, o czym marzyliśmy, gdy komunizm zaczął się przekształcać w coś bardziej rynkowego, co po trzydziestu latach jakoś się udaje" – powiedział Adam Glapiński.

Utrzymanie "patriotycznego rządu" i kwestia "gorszego kraju"

Dodał, że część Polaków może uważać, że jednak warto wprowadzić u nas euro i dążyć do powstania jednolitego państwa europejskiego, bo sądzą, że w zamian wzrosną zarobki, stabilność i bezpieczeństwo.

"Tak im się może wydawać. Ale tak nie jest. Wówczas pozostaniemy jeszcze długo znacząco biedniejsi od zachodniej Europy. Zawsze, a w każdym razie jeszcze bardzo długo, będziemy tym gorszym krajem. Polacy będą jeździć do pracy do tych krajów, a nie z tych krajów do nas. Nie wejdziemy do klubu tych pięciu, czterech czy nawet trzech najbogatszych europejskich krajów o największym potencjale. Taki jest moim zdaniem wybór. Musimy wytrwać, musimy wygrać, utrzymać złotego, utrzymać patriotyczny rząd, żeby za 10 lat siadać do stołu z Niemcami, Francuzami, Włochami i każdym innym krajem, jak równy z równym" – stwierdził prezes NBP.

Całość wywiadu ma się ukazać w „Gazecie Polskiej” w środę.

Sonda
Jak oceniasz działalność Adama Glapińskiego?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany