Zwrot podatku w rozliczeniach PIT za 2022 r. 27 mld zł, średnio 1715 zł
Ponad 15 milionów deklaracji podatkowych za 2022 r. W sumie 27 mld zł zwrotu podatku. W dodatku średni czas oczekiwania na przelew z urzędu skarbowego to zaledwie 19 dni. Podatnik, któremu zależy na jak najszybszym uzyskaniu zwrotu, powinien złożyć PIT w wersji elektronicznej. Wtedy przelew z urzędu skarbowego jest szybszy niż w razie wypełnienia papierowego PIT-u.
Dane ujawnione przez Ministerstwo Finansów wskazują, że poświęcenie czasu na prawidłowe uwzględnienie ulg podatkowych może być zdecydowanie opłacalne.
Statystyki deklaracji podatkowych za 2023 r. na pewno ukażą inne liczby jednak rząd wielkości powinien być porównywalny. Potencjalnie największe korzyści są dostępne dla przedsiębiorców. Zatrudnieni na etacie również mają taką możliwość, zwłaszcza przy wyborze wspólnego rozliczenia małżonków.
Wspólne rozliczenie małżonków zwykle obniża PIT
Wybór wspólnego rozliczenia (zamiast samodzielnego rozliczania) zwykle obniża podatek. Jednak jeśli jedno z małżonków osiągnęło dochody zagraniczne, to wspólne rozliczenie może nie dać korzyści, wtedy potrzebna jest nieco głębsza analiza.
Wspólne rozliczenie małżonków jest najbardziej korzystne, gdy jedno z małżonków uzyskało znacznie większy dochód od drugiego. Również, gdy jedno z małżonków nie uzyskało żadnego dochodu lub zanotowało stratę.
Niektóre ulgi w podatku PIT są „dedykowane” dla przedsiębiorców, np. ulga na innowacje lub ulga na działalność badawczo-rozwojową. Jednocześnie przedsiębiorcy mogą korzystać z ulg dostępnych dla wszystkich, np. ulga na dziecko. Połączenie różnych ulg w ramach jednego rozliczania PIT to potencjalnie kwota zwrotu powyżej średniej statystycznej.