Facebook - WYCIEKŁY i ujawniono ważne dane użytkowników. Dotyczy 3 milionów Polaków!

i

Autor: SOPA Images/SIPA/SIPA/East News / Pavlo Gonchar Facebook - WYCIEKŁY i ujawniono ważne dane użytkowników. Dotyczy 3 milionów Polaków!

Ogromny WYCIEK danych z Facebooka. Informacje o 2,6 mln Polaków w sieci!

2021-04-04 18:24

Takiego skandalu Facebook jeszcze nigdy nie wywołał. Na jednym z forów hakerskich pojawiły się dane 533 mln użytkowników tego serwisu społecznościowego z ponad 100 krajów. Wśród nich znalazły się informacje o ponad 2,6 mln Polaków! Jakie konkretnie dane zostały ujawnione i co z nich wynika? Już tłumaczymy!

Jak się okazuje, ujawnienie i udostępnienie w sieci pliku z dajnymi to efekt wielkiego wycieku, do jakiego doszło... dwa lata temu. Portal niebezpiecznik.pl poinformował, że w wypowiedzi dla "Businnes Insidera" przedstawiciel Facebooka potwierdził, że zbiór powstał w wyniku wykorzystania błędu, który Facebook załatał właśnie w 2019 roku. Umożliwiała ona przechwytywanie danych poprzez tzw. scraping. Według ustaleń, część z osób z pliku który ujawniono nigdy nie prezentowało publicznie swojego e-maila i numeru telefonu. Błąd musiał więc pozwalać na pozyskanie danych co najmniej z poziomu “dla znajomych”. Jakie konkretnie informacje zawiera plik?

  • Imię i nazwisko
  • Numer telefonu komórkowego
  • Adres e-mail (niekiedy)
  • Płeć
  • Stan cywilny
  • Zawód
  • Miasto
On jest zajeb***y, a ludzie mają ból d*py. Warszawski Dresik i Polski Ken RAZEM oglądają teledysk Maty. Komentery Adama Federa.

Dane te dotyczą 533 mln profili facebookowych ze 106 krajów. Najwięcej danych dotyczy użytkowników z USA (32 mln) i Francji (20 mln). Na liście jest też ok. 2,6 mln rekordów (dokładnie 2 669 381) z numerami telefonów internautów z Polski (przy 21 645tys. użytkowników są też adresy mailowe).

Portal przeprowadził analizę polskich wyników i przedstawił zaskakujące dane, np.:

- Ponad 15 000 osób jako zawód ma wpisane... “Szlachta nie pracuje”

- Najpopularniejsze imiona to Anna, Agnieszka i Piotr

- Najpopularniejsze nazwiska to Nowak, Kowalski i Kowalska

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze