Sąd Najwyższy podpowiada jak unikać płacenia ZUS-u w spółce z o.o.
Zgodnie z uchwałą SN sygn. III UZP 8/23 z dnia 21 lutego 2024
„Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.
Jeśli właściciel spółki z o.o. jest oficjalnie wspólnikiem posiadającym 99% udziałów to na wstępie można rozpoznać konstrukcję iluzoryczną lub wręcz obejście prawa.
Składki ZUS przy udziałach 99%. Jak do tej pory orzekały sądy?
ZUS miał tendencję, aby w takich przypadkach zarzucić przedsiębiorcy nadmierną pomysłowość oraz wymagać od niego składek. Podobnie jak sądy.
Orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 5 października 2021 r. sygn. II AUa 2127/20 zajęło stanowisko w kierunku uznania iluzji oraz wymagania składek:
„wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który posiada część udziałów zapewniającą mu prawo do samodzielnego decydowania o wynikach zgromadzenia wspólników (…) oraz który (…) ma nieskrępowaną możliwość samodzielnego decydowania o bieżącej działalności spółki, podlega ubezpieczeniom społecznym, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą”.
SN pozwolił przedsiębiorcom wykorzystywać luki w prawie
Przepisy ustawy nie określają do jakiego poziomu udziałów przedsiębiorca jest jedynie wspólnikiem z mniejszymi obowiązkami wobec ZUS. Obywatele mogli wykorzystywać tą lukę na swoją korzyść jednak ZUS nie chciał tego uznać.
Uchwała SN opowiedziała się za stosowaniem literalnej wykładni prawa, tzn. uwzględnieniem suchej treści przepisu w pierwszej kolejności.
Obecnie pomysłowi przedsiębiorcy, pragnący uniknąć składek na ZUS, uzyskali wsparcie merytoryczne z samej góry wymiaru sprawiedliwości.