Wakacje składkowe – jaki koszt?
W trakcie środowej debaty nad projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman potwierdził, że maksymalny koszt proponowanych rozwiązań to 1,640 mld zł rocznie. Stałoby się tak w wypadku, gdyby z wakacji składkowych skorzystali wszyscy uprawnieni, czyli ok. 1,7 mln przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zatrudniających oprócz siebie do 9 osób i o przychodach do 2 mln euro rocznie.
Wakacje składkowe mają być rozwiązaniem dobrowolnym, dzięki któremu właściciel firmy dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Wakacje składkowe – jakie ograniczenia?
Projektowane rozwiązanie dotyczy wakacji od ubezpieczeń społecznych; nie będzie ono obowiązywać osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie.
Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro), czy wystawiać faktury.
Aby skorzystać z wakacji przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc.
Wakacje składkowe – najważniejsze założenia
Wakacje składkowe to szansa, aby w wybranym miesiącu przedsiębiorca nie ponosił dodatkowych kosztów związanych z prowadzonym biznesem - skomentował minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman uchwalenie przez Sejm w czwartek ustawy o tzw. wakacjach składkowych.
"Działalność mikroprzedsiębiorców odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Wakacje składkowe to szansa, aby w wybranym miesiącu przedsiębiorca nie ponosił dodatkowych kosztów związanych z prowadzonym biznesem. Składki w tym czasie zostaną pokryte przez państwo, dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się o ciągłość świadczeń" - wskazał cytowany w komunikacie resortu Hetman.
"Co więcej przedsiębiorca będzie miał wybór czy w miesiącu w którym skorzysta z wakacji składkowych wyjedzie na urlop, jeśli nie to nadal będzie mógł pracować na rzecz swoich kontrahentów i osiągać z tego tytułu przychód" - dodał.
Resort przypomniał, że wakacje składkowe zapewnią coroczne obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Według szacunków MRiT, z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób. Rozwiązanie skierowane jest do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób (tj. siebie i maksymalnie 9 innych osób), a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).