Jak donosi Reuters, o fiasku rozmów poinformowała kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland. Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln mieszkańców Walonii może oznaczać całkowite zablokowanie CETA.
- W ciągu ostatnich miesięcy pracowaliśmy z Komisją (Europejską – red.) i państwami członkowskimi. Jednak wydaje się, że UE nie jest teraz w stanie zawrzeć umowy międzynarodowej, nawet z krajem, który ma tak europejskie wartości jak Kanada (...) Kanada jest rozczarowana, osobiście jestem bardzo rozczarowana, pracowaliśmy bardzo ciężko. Zdecydowaliśmy się wrócić do domu. Jest mi bardzo, bardzo smutno - powiedziała w rozmowie z radiem RTBF, ze łzami w oczach, kanadyjska minister Chrystia Freeland.
Czytaj również: „Solidarność” chce, by rząd zablokował CETA
Źródło agencji Reutera z Komisji Europejskiej twierdzi jednak, że choć rozmowy z Walonią w sprawie umowy UE-Kanada zostały zawieszone, nie zakończy to całego procesu negocjacji ws. porozumienia.
Jak informuje IAR, Komisja Europejska ma plan „B”. Jej urzędnicy ciągle liczą na porozumienie najpóźniej do poniedziałku. Gdyby udało się przełamać weto Walonii, to w czwartek europejscy liderzy wraz z premierem Kanady mogliby złożyć podpisy pod umową. Wtedy, po akceptacji przez Parlament Europejski, wejdzie ona tymczasowo w życie od stycznia w części dotyczącej spraw handlowych. Część inwestycyjna zacznie obowiązywać dopiero po ratyfikacji umowy we wszystkich krajach, co potrwa zapewne kilka lat.
Źródło: tvn24bis.pl, money.pl; oprac. MK