Bez pomocy farmaceutów nie uda się w Polsce zaspokoić potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Opieka farmaceutyczna z powodzeniem działa w Europie i na tym przykładzie można się wzorować. W związku z utrudnionym dostępem do lekarza i brakiem możliwości otrzymania recepty, pomoc farmaceuty może pozwolić uniknąć sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Do apteki zgłaszają się osoby, które chcą wyjaśnić wątpliwości związane z dawkowaniem leków czy interakcjami. Niestety, nie wszystkie. Według danych, aż połowa pacjentów porzuca terapię z powodu niezrozumienia zaleceń lekarza lub uciążliwości jej pierwszego etapu. To właśnie na tym etapie farmaceuta mógłby się stać dla pacjenta istotnym wsparciem.
Emerycie, dostaniesz dodatkowe 3000 zł do emerytury
Dzięki Ustawie o Zawodzie Farmaceuty, po raz pierwszy od 30 lat, rosną szanse na opiekę farmaceutyczną na miarę standardów europejskich. Holandia wprowadziła ją prawie 30 lat temu. Dziś jest integralną częścią systemu ochrony zdrowia, finansowaną ze społecznego ubezpieczenia zdrowotnego. Składają się na nią m.in. sprawdzenie recepty i ewentualna ingerencja w leki pacjenta, informacja o dawkowaniu leku, przegląd leków czy okresowa ocena leków pacjentów z chorobami przewlekłymi. Dodatkowo, w celu zminimalizowania ryzyka pominięcia lub przyjęcia złej dawki farmaceuta może umieścić leki pacjenta w przegródkach reprezentujących dni tygodnia i pory dnia. Co jest szczególnie ważne dla seniorów.
Aby opieka farmaceutyczna działała prężnie, istotne jest zaplecze technologiczne, m.in. dostęp do informacji na temat terapii oraz historii choroby pacjenta w systemie e-Zdrowie. Podjęte działania mają szanse stworzyć narzędzia dla farmaceutów. Farmaceuci będą mogli opracowywać indywidualne plany opieki farmaceutycznej, prowadzić edukację i promocję zdrowego trybu życia. W celu wypracowania najlepszych standardów powinni połączyć siły: krajowi eksperci w dziedzinie farmacji i medycyny, profesjonaliści, praktycy i organizacje rządowe. Taki system będzie bezpieczny i wpłynie pozytywnie na terapię pacjenta, jego zdrowie oraz cały system opieki zdrowotnej. Zwolennikiem tego typu rozwiązań jest m.in. Gemini Polska.